Dnes najčítanejšie
Na tuneli Višňové denne pracuje viac ako 180 pracovníkov, Skanska chce stihnúť termín do konca roka 2023

09 marec 2022 - 12:20
Juliána Hazuchová

Blížia sa písomné maturity, v Žilinskom kraji sa ich zúčastní viac ako 4-tisíc stredoškolákov

Foto: Blížia sa písomné maturity, v Žilinskom kraji sa ich zúčastní viac ako 4-tisíc stredoškolákov
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Na stredných školách v Žilinskom kraji začínajú v pondelok 15. marca písomné maturitné skúšky, ktoré budú trvať tri dni. Dohromady sa ich zúčastní viac ako 4-tisíc stredoškolákov na krajských školách.

Žiakov najskôr čakajú testy a sloh z externej časti a písomnej formy internej časti maturitnej skúšky   zo slovenského jazyka a literatúry, nasleduje cudzí jazyk a maturitu z matematiky absolvujú žiaci, ktorí sa na ňu prihlásili v septembri.

V stredných školách v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja v školskom roku ukončí štúdium spolu 5408 žiakov. Z nich je 4039 maturantov končiacich v 4 a 5-ročných študijných odboroch a 250 v nadstavbovom štúdiu,“ priblížil riaditeľ odboru školstva a športu ŽSK Ľuboš Berešík.

Štúdium v učebných odboroch po troch rokoch ukončí v júni záverečnou skúškou 788 žiakov, získajú tak výučné listy k svojmu povolaniu. Vyššie odborné štúdium ukončí absolventskou skúškou 59 žiakov, ktorí získajú titul Dis. (diplomovaný špecialista), resp. v oblasti umenia Dis.art. V externom štúdiu dokončí svoje štúdium 272 žiakov.

Ústne budú stredoškoláci maturovať v termíne od 23. mája do 3. júna 2022, pričom žiaci si vyberajú minimálne dva všeobecno-vzdelávacie predmety. Na stredných odborných školách sa ústne maturity skladajú z teoretickej a praktickej zložky, žiaci maturujú aj z odborných predmetov.

Prihlášky na stredné školy je možné podať tento rok do 20. marca. Prijímacie skúšky sa budú konať v mesiaci máj. Tento termín platí rovnako pre talentové i netalentové odbory. Druhé kolo prijímacích skúšok na voľné miesta bude 21. júna.

Stredné školy v Žilinskom kraji prijmú celkovo 6 354 prvákov. “Chceme pomôcť žiakom a ich rodičom sa zorientovať pri výbere strednej školy, pripravili sme pre nich aj tento rok praktickú prehľadnú brožúru, kde nájdu všetky podrobné informácie o našich školách, informácie o nových odborov, centrách odborného vzdelávania, možnostiach duálneho vzdelávania, či možnostiach ubytovania,“ doplnila županka Erika Jurinová.


Žilinský samosprávny kraj sa snaží o prepojenie výučby s praxou. Robí tak prostredníctvom čoraz viac obľúbeného systému duálneho vzdelávania (SDV). Študenti zapojení do SDV získavajú potrebnú prax priamo u zamestnávateľa. Kým v minulosti sa zapájali hlavne technické odbory, dnes v rámci duálu v kraji zapojených až 38 vzdelávacích odborov, 156 zamestnávateľov a 25 stredných škôl. V aktuálnom školskom roku sa v ňom vzdeláva 1183 žiakov, ďalších 515 učebných miest je v ponuke na nasledujúci rok.

Jedna vec je motivovať žiakov k štúdiu na našich školách, aby sa však v našich školách cítili príjemne a mali vhodné podmienky na vzdelávanie, je potrebné do modernizácie a rozvoja systematicky investovať. Celkovo sme od roku 2018 zrealizovali opravy rôzneho charakteru na 51 školách a internátoch za viac ako 21 miliónov eur,“ uzavrela županka.

Aktuálne je v Žilinskom kraji 89 stredných škôl, Žilinský samosprávny kraj zriaďuje 59 z nich (15 gymnázií, 41 stredných a odborných škôl, jedna umelecká, jedna športová škola a jedno konzervatórium).


Dopravný servis
Solinky, Centrálna
Iné nebezpečenstvo
17:41
Estakáda
Prekážka na ceste
17:23
Nemocničná
Práca na ceste
17:22
Lavobrezná
Jama na ceste
17:14
Budatínska Lehota
Kolóna
17:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina