Dnes najčítanejšie
Obyvatelia Martina sa umývajú a pijú z mestských fontán, mesto upozorňuje na ich skutočný účel

25 február 2022 - 10:42
Juliána Hazuchová

Mesto Žilina začne na jeseň revitalizovať vnútroblok na sídlisku Vlčince, náklady budú viac ako 604-tisíc eur

Foto: Mesto Žilina začne na jeseň revitalizovať vnútroblok na sídlisku Vlčince, náklady budú viac ako 604-tisíc eur
Galéria: 15 fotiek
Foto: Mesto Žilina
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Na projekt revitalizácie vnútrobloku na sídlisku Vlčince medzi ulicami Slovenská a Tulská získalo mesto Žilina nenávratný finančný príspevok v sume viac ako 570-tisíc eur z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP).

Hlavným cieľom projektu je zvýšiť kvalitu a atraktivitu, či poskytnúť priestor pre aktívny oddych. Súťaž na dodávateľa stavebných prác prebehne v najbližších dňoch. 

Celkové náklady na realizáciu predstavujú sumu viac ako 604-tisíc eur. Finančné prostriedky získané z IROP sú vo výške viac ako 570-tisíc eur, mesto Žilina sa bude na projekte podieľať spolufinancovaním vo výške 30 206 eura,“ informoval hovorca mesta Vladimír Miškovčík. 

Snahou projektu je podľa hovorcu priniesť do vnútrobloku vhodné druhy ekosystémov, ktoré posilnia zelenú infraštruktúru a poskytnú obyvateľom kúsok prírody v mestskom prostredí.

Navrhované riešenie uplatňuje ekologické princípy tvorby a ochrany zelene, pričom v rámci revitalizácie vnútrobloku nebude odstránený ani jeden existujúci strom. Naopak, v danej lokalite pribudne ďalších 35 kusov drevín, dôjde k rekultivácii trávnatých plôch, výsadbe nových trvalkových záhonov, vrátane cibuľovín a popínavej zelene, založia sa nové živé ploty a doplnia sa aj kroviny v rámci novovzniknutých terénnych úprav,“ dodal Miškovčík.

Projekt počíta aj s popínavou zeleňou na prístreškoch smetných nádob či vo forme parkovacích zábran. Zaujímavosťou tohto projektu je taktiež vybudovanie dažďovej záhrady, ktorá bude za pomoci trvaliek znášajúcich rôznorodé vlahové pomery efektívnejšie zachytávať dažďovú vodu a umožní jej lepšie vsiaknutie do pôdy bez toho, aby došlo k státiu vody na povrchu. 

Existujúce i nové pešie spojnice, ako aj mobiliár rešpektujú existujúcu vzrastlú zeleň bez potreby do nej zasahovať. Z pôvodných štyroch asfaltových ihrísk sa zachovajú a nanovo zrekonštruujú dve, ktoré budú mať multifunkčné využitie pre rôzne druhy športov. Pribudne i bežecká dráha a dve workoutové ihriská.

Zrevitalizovaný vnútroblok bude slúžiť všetkým vekovým kategóriám. Pre seniorov budú vybudované šachové stolíky či petangové ihrisko. Pre deti sú navrhnuté dve zrekonštruované pieskoviská, dve nové osvetlené detské ihriská, bezbariérová trampolína či terénne vlny, ktoré zabezpečia zníženie hluku z priľahlých športovísk. V zimnom období budú slúžiť deťom na sánkovanie,“ dodal hovorca.

Podľa mesta majú byť doplnené aj stojany na bikesharing, mobiliár v podobe detských hojdačiek, smetných nádob, lavičiek, ležadiel, knižnej búdky či nové verejné osvetlenie. Vzniknú i nové pešie trasy, ktoré plynulo nadviažu na pôvodné. Súčasné trasy budú rekonštruované a prepoja sa tak jednotlivé herné prvky a športoviská.  

Veľmi ma teší, že sa nám podarilo uspieť s ďalším projektom revitalizácie vnútrobloku, vďaka čomu budeme môcť vybudovať pre Žilinčanov kvalitný verejný priestor s multifunkčným využitím pre rôzne vekové kategórie. Našou snahou je postupne obnovovať jednotlivé vnútrobloky tak, aby spĺňali súčasné požiadavky nielen na bezpečnosť, ale aj na udržateľnosť či klimatické zmeny a zároveň odzrkadľovali aktuálne trendy v budovaní uličného priestoru,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne.

Začať s revitalizáciou plánuje samospráva po realizácii verejného obstarávania a jeho následnej kontrole, s predpokladaným začiatkom na jeseň tohto roku. S ohľadom na potrebu stavebných i rôznorodých vegetačných úprav budú práce trvať približne deväť mesiacov.Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
23:23
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
23:08
Oškerda
Policajná hliadka
22:58
Košická
Stacionárny radar
22:24
Vranie
Prekážka na ceste
22:22
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina