Dnes najčítanejšie
Podpredseda parlamentu údajne kradol skrutky v žilinskom obchode, situáciu vysvetlil na sociálnej sieti

18 február 2022 - 12:46
Juliána Hazuchová

Mesto Žilina ukončilo rekonštrukciu piatich zastávok MHD, pribudla aj jedna nová. Práce stáli viac ako 380-tisíc eur

V meste Žilina bola ukončená rekonštrukcia zastávok mestskej hromadnej dopravy (MHD). V priebehu druhej etapy prác, ktorá začala počas minulého roka a úspešne sa ukončila v uplynulých dňoch, bolo obnovených päť existujúcich zastávok na Komenského ulici v smere na Hliny, na Ulici Mateja Bela v smere na Hájik aj do centra mesta a na ulici Pod hájom v smere na Žilinskú univerzitu i do centra mesta.

Na Hôreckej ceste na sídlisku Hájik pribudla nová zastávka, v prevádzke je od stredy 16. februára. Rekonštrukčné práce stáli viac ako 380-tisíc eur a žilinská samospráva ich financovala aj z Integrovaného regionálneho operačného programu (IROP). 

Hlavnou aktivitou projektu boli stavebné práce na rekonštrukcii zastávok a výstavba novej zastávky. Práce vychádzali z vypracovaného Územného generelu dopravy mesta Žilina a z plánu udržateľnej mobility. Počas prác sa kompletne vymenilo podložie zastávkového zálivu, na ktorom vozidlo stojí na zastávke. Nerovný a hrboľatý povrch so zvlneným asfaltom, vypadanými kockami či dlažbou v minulosti znižoval kvalitu prepravy cestujúcich a bol možným zdrojom zranení,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Pri modernizácii zastávok sa myslelo aj na bezbariérové opatrenia pre osoby s obmedzenou schopnosťou pohybu a orientácie. V zastávkach pribudol prístrešok, lavička a odpadkový kôš a zmenená bola aj farba konštrukcie prístrešku. Na základe návrhu Útvaru hlavného architekta mesta Žilina bola vybraná neutrálna antracitová. 

Vďaka úspechu vo výzvach prostredníctvom Integrovaného regionálneho operačného programu sme postupne obnovili väčšinu zastávok mestskej hromadnej dopravy. Ich rekonštrukcia je významným projektom zvyšujúcim kvalitu a komfort cestovania v Žiline. Verím, že cestujúci tieto pozitívne zmeny ocenia a privítajú,“ povedal primátor Žiliny Peter Fiabáne. 

Cieľom rekonštrukčných prác, ktoré sú rozdelené na viac etáp, je obnoviť staré, nevyhovujúce zastávky MHD v meste Žilina, čím sa dosiahne zvýšenie kvality prepravy, väčšia bezpečnosť cestujúcich a bezbariérovosť jednotlivých zastávok. 

V tretej fáze projektu rekonštrukcie počíta samospráva s opravou ďalších 13 zastávok MHD, ktoré sú z hľadiska majetkovo-právnych vzťahov bezproblémové. Celkové oprávnené výdavky projektu sú dnes odhadované na približne 1,4 miliónov eur, mesto by sa malo finančne prispieť sumou zhruba 70-tisíc eur.

V poslednej štvrtej fáze sa obnovia dve zastávky v centre a širšom centre za viac ako 170-tisíc eur. Spolu by sa tak v Žiline malo obnoviť až 47 zastávok MHD, ako uvádzajú na stránke mesta Žilina.Dopravný servis
Estakáda
Jama na ceste
19:28
Hričovská
Kolóna
19:28
Strečno
Kolóna
19:25
Nemocničná
Prekážka na ceste
18:53
Nemocničná
Prekážka na ceste
18:26
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina