Dnes najčítanejšie
Polícia pátra po dvoch Žilinčanoch, ktorí sa skrývajú a vyhýbajú sa tak nástupu do väzenia

27 január 2022 - 22:40
Tamara Antolová

Považské múzeum sprístupní ukážku celoživotnej tvorby žilinského rezbára Miroslava Ďuratného

Foto: Považské múzeum sprístupní ukážku celoživotnej tvorby žilinského rezbára Miroslava Ďuratného
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

V priestoroch Drotárskeho pavilónu v Považskom múzeu bude sprístupnená od začiatku februára výstava Keď dláto vykúzli zlato. Predstavuje ukážku celoživotnej tvorby žilinského rezbára Miroslava Ďuratného. 

„Rezbárstvu sa začal venovať v období, keď zo zdravotných dôvodov musel odísť z pôvodného povolania. Bol členom Klubu neprofesionálnych výtvarníkov pri Regionálnom osvetovom stredisku v Žiline a vystavoval od roku 1976. Jeho drevené plastiky získali mnoho ocenení na okresných, krajských i celoslovenských súťažiach a výstavách amatérskej výtvarnej tvorby,“ vysvetlilo Považské múzeum.

Jeho diela bolo možné vidieť aj na festivaloch Východná a Jánošíkove dni. „Miroslav Ďuratný venoval rezbárstvu všetok svoj voľný čas. Predtým, ako zaboril dláto do dreva, mal už jasnú predstavu, ako by malo hotové dielo vyzerať. Jeho drevorezby sú realistické, detailne prepracované a ľudský výraz zachytávajú naozaj hodnoverne,“ doplnilo múzuem.

Obľuboval prirodzené prostredie a ľudí v ňom. „V zbierkach Považského múzea sa nachádzajú viaceré diela tohto zaujímavého ľudového umelca. A keďže sú to naozaj krásne kúsky, chceli sme ich ukázať aj našim návštevníkov. Niektoré z nich môžu vidieť v Expozícii Jánošík a Terchová, ale samostatná výstava sa nám zdala výbornou príležitosťou, aby sa s jeho tvorbou zoznámilo viac ľudí. Záujemcovia sa môžu tešiť na takmer 100 diel, sú to najmä plastiky a reliéfy. Súčasťou výstavy bude tiež zopár diplomov zo súťaží,“ skonštatovala kurátorka výstavy – etnologička Adriana Bárdyová. 

Výstavu Keď dláto vykúzli zlato môžu vidieť návštevníci Drotárskeho pavilónu do 27. apríla. Viac informácií a otváracie hodiny nájdu na www.pmza.sk.Dopravný servis
Mostná
Policajná hliadka
08:00
Košická
Jama na ceste
07:58
Strečno
Kolóna
07:58
Nemocničná
Práca na ceste
07:58
Lavobrezná
Práca na ceste
07:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia