Dnes najčítanejšie
Polícia pátra po dvoch Žilinčanoch, ktorí sa skrývajú a vyhýbajú sa tak nástupu do väzenia

19 január 2022 - 10:12
Tamara Antolová

Počas najbližších dní bude v meste prebiehať výrub stromov, samospráva ich nahradí novou výsadbou

Foto: Počas najbližších dní bude v meste prebiehať výrub stromov, samospráva ich nahradí novou výsadbou
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Obnovu zelene avizovalo mesto Žilina na sociálnej sieti. Najbližšie dni má totiž prebiehať výrub vybraných drevín a krovitého porastu. Najviac tejto zelene bude odstránenej na základe podnetov od obyvateľov.

Ide najmä o porast, ktorý sa nachádza v zlom zdravotnom stave a záchrana nie je možná alebo rastie príliš blízko pri bytových priestoroch a spôsobuje tieň či poškodzuje budovy. Taktiež bude vyrúbaná zeleň, ktorá má väčší rozmer, a tým pádom ohrozuje zdravie a majetok ľudí.

„Najviac drevín bude odstránených na Ulici M. R. Štefánika, na Rosinskej ceste, na Bajzovej ulici, v areáli MŠ Petzvalova a na sídlisku Hájik. V miestach výrubu sa vykoná náhradná výsadba vhodnejším druhom drevín pre daný typ územia a už s takými rozmermi, aby okamžite začali plniť svoju funkciu. Ide o rôzne druhy javorov, višne, brest, hraby či platan,“ doplnila samospráva.

Okrem danej obnovy zelene v počte 192 kusov je naplánovaná výsadba ďalších 638 kusov, ktorá bude financovaná z Nórskych fondov. Malo by sa tak udiať ešte tento rok.

Na Ulici M. R. Štefánika bude odstránených 45 kusov drevín, na Rosinskej ceste 3 kusy a na Bajzovej ulici 23 kusov drevín spolu s ôsmimi metrami štvorcovými  krovitého porastu. Dôvodom je realizácia cyklotrasy a za vyrúbané dreviny mesto uskutoční náhradnú výsadbu.

Druhovo pestrejšie dreviny pribudnú aj v areáli Materskej školy Petzvalova, ktorý prejde revitalizáciou. Počas prác bude musieť byť odstránených 23 kusov drevín a 6 metrov štvorcových krovia. Výrub 10-tisíc m2 krovitého porastu sa uskutoční aj na sídlisku Hájik a to najmä na zarastených plochách, kde sa zdržiava diviačia zver.

V miestach výrubu nahrádza mesto dreviny vhodnejším druhovým zložením pre daný typ územia a už s takými parametrami, aby si okamžite začali plniť svoje funkcie. Ide o rôzne druhy javorov, višne, brest, hraby či platan. V aktuálnom roku je naplánovaná aj výsadba 638 kusov drevín na území mesta Žilina ako súčasť realizovaného projektu financovaného z Nórskych fondov.

„Príklad takejto obnovy vhodnejšími drevinami je na Rudnayovej ulici. Uličné stromoradie bolo obnovené v časti Moyzesovej ulice i na Fándlyho ulici, kde došlo k výrubu pri rekonštrukcii križovatky. Postupne tam pribudli nové dreviny s efektom kvitnutia. Zmenou prešiel tiež Sad SNP, kde samospráva omladila a odstránila niektoré krovité porasty, ktoré už koncepčne nezapadali do uvedeného územia,“ dodáva mesto Žilina.


Dopravný servis
Mostná
Policajná hliadka
08:00
Košická
Jama na ceste
07:58
Strečno
Kolóna
07:58
Nemocničná
Práca na ceste
07:58
Lavobrezná
Práca na ceste
07:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Najbližšie podujatia