Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Žilinu zasiahlo husté sneženie, viaceré cesty sú šmykľavé. Pri nemocnici sa prevrátilo auto na strechu

14 január 2022 - 14:42
Tamara Antolová

Ružomberská nemocnica dáva do pozornosti linku pomoci pre deti, na ktorých je páchané násilie

Foto: Ružomberská nemocnica dáva do pozornosti linku pomoci pre deti, na ktorých je páchané násilie
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Ústredná vojenská nemocnica SNP v Ružomberku – FN vyvesila plagáty Národnej linky VIAC AKO NI©K na verejne dostupných miestach, kde sa najmä pohybujú detskí návštevníci a pacienti. Linku zriaďuje Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny a jej hlavným cieľom je nepretržite pomáhať deťom v ohrození. Nemocnica o tom informovala na sociálnej sieti.

Pracovníci linky ponúkajú deťom cez bezplatnú online komunikáciu rýchlu a adresnú pomoc, poradenstvo či podporu. „Spojiť sa s nimi je možné cez chat na webovej stránke www.viacakonick.sk alebo cez mobilnú aplikáciu. Výhodou týchto nastavení je predovšetkým jednoduché ovládanie, dostupnosť a tiež funkcia rýchleho zatvorenia, teda okamžitého ukončenia komunikácie a vymazanie histórie. Dieťa, ktoré sa cíti byť ohrozené, sa rovnako môže zveriť so svojím problémom a žiadať o pomoc aj prostredníctvom e-mailu na adrese pomoc@viacakonick.gov.sk,“ dodala nemocnica.

Heslá linky sú súkromie, dôvera, riešenia a zodpovednosť

Násilie páchané na deťoch má podľa nemocnice viaceré formy, a to napr. ponižovanie, vysmievanie, vyhrážanie sa násilím, bitie, týranie, zosmiešňovanie na internete, vydieranie, sexuálne násilie, zanedbávanie atď. Je dobré, ak sa dieťa najprv porozpráva o týchto problémy najprv s rodičmi, pokiaľ má voči nim dôveru. 

Existujú však prípady, keď dieťa s rodičmi nechce komunikovať, má príklad obavy alebo sa deje niečo, čo dieťaťu ubližuje, pre takéto prípady funguje táto linka.

Národná linka VIAC AKO NI©K dopĺňa systém už existujúcich liniek, ktoré rovnako pomáhajú a radia ľuďom v rôznych ťažkých životných situáciách. Je jednou z aktivít Národného projektu Podpora ochrany detí pred násilím a jedným z opatrení vyplývajúcich z Národnej stratégie ochrany detí pred násilím schválenej vládou Slovenskej republiky. Odborným garantom Národnej linky je Národné koordinačné stredisko pre riešenie problematiky násilia na deťoch.


Dopravný servis
Strečno
Prekážka na ceste
23:56
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
23:15
Strečno
Jama na ceste
23:12
Mostná
Jama na ceste
22:55
Hričovská
Jama na ceste
22:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina