Dnes najčítanejšie
Neznámy vodič zrazil v Žiline chodca a po jeho privezení do nemocnice odišiel, polícia pátra po svedkoch

22 december 2021 - 13:41

V Kysuckom Novom Meste podpísali zmluvu na výstavbu privádzača, sprejazdnený bude v decembri 2023

Foto: V Kysuckom Novom Meste podpísali zmluvu na výstavbu privádzača, sprejazdnený bude v decembri 2023
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Pri Kysuckom Novom Meste štartuje výstavba diaľničného privádzača. Národná diaľničná spoločnosť dnes podpísala zmluvu so zhotoviteľom Metrostav DS a.s.

Na Kysuciach štartuje výstavba ďalšej dôležitej cestnej stavby. Diaľničný privádzač spojí frekventovanú cestu prvej triedy I/11 smerujúcu do Čiech a Poľska s Kysuckým Novým Mestom a odľahčí tak problematickú križovatku v Radoli. Cestu denne využíva viac než 30-tisíc vozidiel, pre ktoré je križovatka v Radoli kritickým bodom.

Vjazd do Kysuckého Nového Mesta je sťažený domácim obyvateľom blízkych obcí a premávku výrazne komplikuje aj nákladná doprava súvisiaca s prevádzkou najväčšieho zamestnávateľa v Žilinskom kraji, kde pracuje viac než 5000 ľudí.

Stavbu bude realizovať spoločnosť Metrostav DS a. s., ktorá vzišla víťazne z verejného obstarávania. Zmluvná cena výstavby je stanovená na sumu 13 656 562,07 eur a financovanie bude zo štátneho rozpočtu. Celková dĺžka privádzača bude 1 358,81 metrov, pričom 375,66 metrov budú tvoriť mostné objekty a postaví sa aj jedna križovatka s budúcou D3.

„V rámci stavby postavíme aj 588 m dlhú protihlukovú bariéru. Výstavba by mala trvať 24 mesiacov – do prevádzky ho uvedieme v decembri 2023. Diaľničný privádzač skráti jazdu aj ušetrí čas Diaľničný privádzač čiastočne odľahčí vyťaženú existujúcu cestu I/11 zo Žiliny do Kysuckého Nového Mesta a pomôže obyvateľom Kysúc dostať sa rýchlejšie za prácou do Žiliny a v neposlednom rade aj do blízkeho logistického centra,“ spresňujú diaľničiari.


Privádzač začína na ceste I/11, na ktorú sa pripája úrovňovou križovatkou tvaru T, na ktorej bude doprava riadená cestnou svetelnou signalizáciou v plne inteligentnom riadení s preferovaním vozidiel na ceste I/11. Detekcia vozidiel je navrhnutá pomocou najmodernejšej technológie a to bezdrôtovými magnetovými senzormi.

Následne trasa privádzača prekonáva cez most cestu I/11, križuje rieku Kysuca a budúcu diaľnicu D3. Trasa privádzača pokračuje severo-západným smerom k ceste III/2095, na ktorej bude zriadená malá okružná križovatka umožňujúca prepojenie privádzača s cestou III/2095 vo všetkých smeroch. Trasa ďalej križuje železničnú trať a končí úrovňovým pripojením na miestnu komunikáciu pri priemyselnom parku.
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Kálov
Iné nebezpečenstvo
20:40
Strečno
Zver pri ceste
20:38
Mojšova Lúčka
Dopravná nehoda
20:30
Hričovská
Dopravná nehoda
20:27
Kragujevská
Dopravná nehoda
20:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina