Dnes najčítanejšie
Žilinskí policajti zadržali 25-ročného drogového dílera, našli u neho 36 dávok pervitínu

21 december 2021 - 13:43

Monitoring netopierov v Malej Fatre potvrdil približne sto jedincov. Podkovár veľký zimuje takmer na meter presne

Foto: Monitoring netopierov v Malej Fatre potvrdil približne sto jedincov. Podkovár veľký zimuje takmer na meter presne
Foto: NP Malá Fatra
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Ani tento rok nevynechali zamestnanci Správy Národného parku Malá Fatra tradičný zimný monitoring netopierov na ich zimoviskách. Údaje z podzemných priestorov na území sú kompletné a opakovane spracovávané za posledných 20 rokov, čím monitoring dosiahol bohatú históriu. Podobné akcie umožňujú mať prehľad o jedincoch v území, netopierov napočítali takmer sto.

„Pravidelný monitoring prináša zo sebou zaujímavé informácie o zmene početnosti druhov, v ich zastúpení, príp. aj zistení negatívnych činiteľov ohrozujúcich zimoviská. V území sa pravidelne kontrolujú jaskyne v oblasti Šípskej Fatry, tunel a jaskyne v Kraľovianskom meandri, štôlňa v Nezbudskej Lúčke a v Párnici a Stratenská priepasť v masíve Stratenca,“ informuje na webovom sídle Správa Národného parku Malá Fatra.

Najvýznamnejšou oblasťou pre zimovanie netopierov je bezpochyby Kraľoviansky meander vrátane starého tunelu a Stratenská priepasť. To potvrdil aj tohtoročný monitoring. Pozorovania správcov odhalili ďalší zaujímavý jav, a síce, že jedinec podkovára veľkého zimuje takmer na identickom mieste ako po iné roky - v časti tunelu.

„V prejdených priestoroch zimuje takmer stovka netopierov, medzi nimi zistené druhy ako podkovár malý – najviac zastúpený, tiež netopier veľký. Zaujímavosťou je opätovný výskyt jediného jedinca podkovára veľkého, ktorý na svoje zimovanie využíva každoročne takmer na meter presnú časť stropu starého tunela,“ dodali správcovia národného parku.

Bližšie informácie a prihlasovací formulár sa nachádza na webe Správy NP Malá Fatra
Zdroj: NP Malá Fatra


Dopravný servis
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:39
Mojšova Lúčka
Prekážka na ceste
21:15
Strečno
Zver pri ceste
20:52
Hričovská
Jama na ceste
20:29
Rudinka
Jama na ceste
20:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia