Dnes najčítanejšie
PROGRAM: Trnovské po-hody boli slávnostne otvorené, na pódiu si zahrá aj kapela POLEMIC

15 december 2021 - 12:35
Tamara Antolová

Mesto Žilina má svoje nula-eurové bankovky: Jedna je s Katedrálou a Burianovou vežou, druhá s Novou Synagógou

Foto: Mesto Žilina má svoje nula-eurové bankovky: Jedna je s Katedrálou a Burianovou vežou, druhá s Novou Synagógou
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Mesto Žilina má vlastné nula-eurové bankovky slúžiace ako suvenír. Vzhľadom a spracovaním sa vôbec nelíšia od ostatných bankoviek. Jediný rozdiel je, že sa nimi nedá platiť. Po celom Slovensku sa už vydalo niekoľko druhov takýchto suvenírov, tú žilinskú 0-eurovú bankovku si vzali na starosť bratia Frickobrothers.

Na jednej bankovke vidno panorámu Katedrály a Burianovej veže v Žiline a na druhej Novú Synagógu. Cieľom vytvoriť takýto suvenír bolo prilákanie ľudí z celého Slovenska, ale taktiež aj návštevníkov zo zahraničia, ktorí nulové bankovky zbierajú.

Mnoho numizmatikov (zberateľstvo mincí a medailí, pozn. autorky) si dá tú námahu cestovať na miesta, kde sú vydané, preto vytvorenie tohto druhu suveníru sa dá považovať ako nová forma kultúrnej či poznávacej turistiky.

Cestu vo fyzickom predaji bankovky však skrížil lockdown, ktorý znemožnil priamy nákup v Žiline. Vzhľadom na to, aká je situácia, tak autori pristúpili k možnosti predaja cez online priestor a bankovky následne posielať poštou. Tú svoju si ešte stále môžete zakúpiť na stránke www.kaviarensynagoga.sk.
Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Iné nebezpečenstvo
04:07
Strečno
Iné nebezpečenstvo
00:09
Strečno
Jama na ceste
23:38
Košická
Dopravná nehoda
22:41
Rajecká cesta
Kolóna
21:09
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina