Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Žilinu zasiahlo husté sneženie, viaceré cesty sú šmykľavé. Pri nemocnici sa prevrátilo auto na strechu

02 december 2021 - 16:03
Tamara Antolová

Minister dopravy Doležal ostro odmieta, že stojí v ceste v súvislosti s výstavbou diaľnice D3 na Kysuciach

Foto: Minister dopravy Doležal ostro odmieta, že stojí v ceste v súvislosti s výstavbou diaľnice D3 na Kysuciach
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Minister dopravy a výstavby Doležal tvrdí, že práve on bol ten, ktorý na Kysuce prišiel a povedal im pravdu, čo sa s výstavbou deje. Odmieta tak vyjadrenie predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej.


Minister dopravy a výstavby Andrej Doležal ostro kritizoval názor, že výstavbu diaľnice D3 na Kysuciach niečo posúva. Tvrdí, že práve on bol ten, kto prišiel na Kysuce a začal diaľnicu riešiť. Posudzovanie vplyvov stavby na životné prostredie (EIA) spôsobilo to, že sa na výstavbu nedajú čerpať eurofondy. Dodal, že sám si to nevymyslel.

„Jaspers ako poradný orgán Európskej komisie nám povedal, že na túto stavbu nedostaneme peniaze, pokiaľ tam nebude poriadna EIA, ktorá zodpovedá dnešným štandardom posudzovania vplyvov na životné prostredie,” informoval Doležal vo štvrtok počas živého vysielania na sociálnej sieti.

Reagoval tým na vyjadrenie predsedníčky Žilinského samosprávneho kraja Eriky Jurinovej k situácii s prípravou výstavby D3. V prípade sa bude musieť spustiť tzv. reštart, aby sa štúdia na posudzovanie vplyvov na životné prostredie mohla o uplynutí platnosti pripravovať nanovo.


„EIA je spustená a je v procese. Nerobím ju ja, nerobí ju ministerstvo ani NDS. Spadá pod ministerstvo životného prostredia, ktoré ju má pod kontrolou a pracuje na nej,” uviedol minister dopravy Doležal.

Po vyhodnotení výsledkov štúdie by sa mali výsledky zapracovať do dokumentácie pre územné rozhodnutie, do dokumentácie pre stavebné povolenie a potom sa bude súťažiť. Doležalovi neverí, že Erika Jurinová nevedela o tom, že pôvodná EIA je už neaktuálna. 

„Mohla skôr apelovať na bývalé vedenie NDS, aby spustila aktualizáciu EIA. Ja som bol ten, ktorý spustil proces paralelne s kolegami v NDS,” povedal minister. Dodal, že keď prišiel na Kysuce, bál sa, že ho tam zbijú, no ako prvý im však povedal pravdu a oni sa mu za to poďakovali.

„Ako minister, prečo by som odsúval stavbu na Kysuciach? Možno trpíme na to, čo sme si povedali na začiatku, že budeme ľuďom hovoriť pravdu,“ tvrdí Doležal. Podľa neho bude diaľnica na Kysuciach po ukončení EIA, teda prebehnú všetky procesy s územným a stavebným konaním a následne sa spustí súťaž.

„Som pod obrovským tlakom, aby som dobehol niečo, čo malo byť hotové dávno predtým ako som prišiel. Prečo som pod tlakom? Lebo som povedal, že vyčleníme na to prostriedky z Kohézneho fondu nového Operačného programu Slovensko, ktorý sa má čerpať v rokoch 2021 až 2027,“ dodal minister.

Na dočerpanie je čas do roku 2029, teda ďalšie dva roky. Minister vidí za tlakom k urýchleniu výstavby diaľnice zo strany politikov blížiace sa komunálne, regionálne voľby. „Pri všetkej úcte, čo má župan s výstavbou diaľnic. Môže má k tomu vyzvať, ale budem to robiť bez ohľadu na to. D3 je v harmonograme, sú na ňu vyčlenené peniaze a je spustený proces. Nemusí ma nikto vyzývať,“ povedal Doležal.

Minister ešte dodal, že statusy na sociálnych sieťach ho urážajú a podľa neho vnášajú do diskusie dezinformácie a škodia celému procesu. S Jurinovou nemá problém sa stretnúť, s odkazmi cez sociálne siete nesúhlasí.


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Jama na ceste
23:15
Strečno
Jama na ceste
23:12
Mostná
Jama na ceste
22:55
Hričovská
Jama na ceste
22:28
Kragujevská
Dopravná nehoda
20:53
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina