Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

18 november 2021 - 16:19

Kysucké múzeum otvára dve unikátne výstavy: Anjel - symbol Vianoc a Zima na Kysuciach

Foto: Kysucké múzeum otvára dve unikátne výstavy: Anjel - symbol Vianoc a Zima na Kysuciach
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Kysucké múzeum otvorilo od novembra dve nové výstavy. Prvou je výstava s názvom Anjel - symbol Vianoc, na ktorej predstaví výtvarné práce detí a klientov zo špeciálnych škôl, domovov sociálnych služieb a centier sociálnych služieb z regiónu. O tom, že anjeli patria spomedzi všetkých nehmotných a duchovných bytostí k tým najobľúbenejším, svedčí aj to, že sa na výstave nachádza deväťdesiatdva jedinečných prác, zachytávajúcich tento symbol Vianoc v rôznych veľkostiach, tvaroch a farbách.

Výstavu organizuje múzeum v spolupráci s Centrom sociálnych služieb Čadca - Horelica, s Centrom sociálnych služieb Slniečko Oščadnica, s Centrom sociálnych služieb Fantázia v Kysuckom Novom Meste, s Centrom pre deti a rodičov Bytča - Horný Kelčov, so Spojenou školou sv. Jozefa v Turzovke, so Špeciálnou základnou školou v Čadci, s Občianskym združením Stružielka v Čadci a s Centrom pre Deti a Rodiny v Bytči.

Okrem výtvarných prác výstavu tvorí aj predajná časť, ktorá ponúka krásne dekoratívne predmety vyzdvihujúce vieru v anjelov ako v čisté duchovné bytosti, ktoré sú láskyplné, nikomu neublížia, chápu reč srdca, upokojujú myseľ, vnášajú nádej a silu do života.

Návštevníci majú navyše možnosť zahlasovať v ankete o najkrajšieho anjela, ktorá bude prebiehať na sociálnych sieťach Kysuckého múzea. Nepremeškajte možnosť a príďte si užiť magickú atmosféru anjelských Vianoc do  priestorov Kysuckého múzea.

Zima na Kysuciach

Od 14. novembra je pre návštevníkov sprístupnená aj ďalšia tematická výstava s názvom Zima na Kysuciach. Život na dedine i v meste počas náročného zimného obdobia v minulosti vám priblížia až do 27. februára 2022 jedinečné vystavené zbierkové predmety.

Pozrieť si môžete napríklad pestrú paletu zimných odevov (od ľudových kožúškov, kabátov, vlniakov až po socialistické kúsky), zateplenej obuvi či doplnkov (baranice, ušianky, zimné čiapky, rukavice). Výstava sa nezameriava len na ukážku dobovej módy, ale názorne prezentuje aj ťažkú prácu predkov počas zimného obdobia na príklade sťahovanie dreva na saniach.

Práve rôzne typy sánok a lyží plastickým spôsobom ilustrujú trávenie voľného času. Sánkovačky a lyžovačky boli v obľube už v minulom storočí čo napokon deklarujú aj unikátne zábery a pohľadnice z obľúbených zimných chát a stredísk na Makove či Veľkej Rači.

Okrem toho k zimnej zábavke neodmysliteľne patrilo aj korčuľovanie na zamrznutej Kysuci či zimná turistika. Celkovú atmosféru výstavy dopĺňajú citáty z obecných kroník, vďaka ktorým zistíte, že jedna z najhorších zím nielen na Kysuciach bola na prelome rokov 1928/1929, kedy od mrazu praskali okenné tabule, drôtové spojky telefónnych a elektrických vedení a koľajnice na železničných tratiach.


Dopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.