Dnes najčítanejšie
Neznámy muž napadol v Žiline vodiča autobusu MHD. Polícia prosí o pomoc pri jeho stotožnení aj o informácie

18 november 2021 - 11:11

Považské múzeum otvára unikátnu výstavu betlehemov, jeden z najstarších pochádza z roku 1939

Foto: Považské múzeum otvára unikátnu výstavu betlehemov, jeden z najstarších pochádza z roku 1939
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Považské múzeum v Žiline aj tento rok otvorí unikátnu výstavu betlehemov, ktorá je spojená so začiatkom adventného obdobia. Otvorená bude 25. novembra v Sobášnom paláci v Bytči pod názvom Poďme všetci do Betlehema. Návštevníci budú môcť počas prehliadky významnej renesančnej pamiatky obdivovať približne 30 betlehemov z rôznych materiálov i oblastí.

Zobrazenie betlehemu ako biblického príbehu o narodení Krista sa v priebehu storočí menilo. Popri kostolných sa stali obľúbenými aj betlehemy v domácnostiach, postavy sa postupne zmenšovali od životnej veľkosti až k malým soškám. Špeciálnym druhom boli prenosné betlehemy používané pri obchôdzkach. Vystavené betlehemy ponúkajú pestrý prehľad rozmanitých materiálov a techník.

„Použité je drevo, sadra, keramika, drôt, šúpolie, prírodné materiály ako mach či klasy, ale aj prútie. Minulý rok boli na výstavu veľmi dobré ohlasy, preto sme sa rozhodli ju rozšíriť a prezentovať zaujímavé betlehemy nielen zo zbierkového fondu Považského múzea, ale aj z okolitých múzeí. Vlastivedné múzeum v Považskej Bystrici nám na výstavu požičalo napríklad betlehem v pštrosom vajci alebo rozmerný betlehem z prútia, ktorý vyrobil Anton Kuliha z Praznova. Jeho súčasťou sú aj šúpolienky od Antónie Dvorščíkovej,“ priblížila autorka výstavy - etnologička Považského múzea Adriana Bárdyová.

Betlehemy z Kysuckého múzea sú väčšinou drevené. Jedným zo zaujímavých je betlehem od umeleckého stolára a muzikanta Františka Tabačka z Kysuckého Nového Mesta. Pôvodne ho zhotovil pre svoje deti na Vianoce v roku 1939 a pod stromčekom ho mali až do roku 1980.

Výstava Poďme všetci do Betlehema bude pre verejnosť prístupná od 25. novembra do 2. februára 2022 v čase otváracích hodín Sobášneho paláca v Bytči. Viac informácií nájdu návštevníci na www.pmza.sk

Miesto: -
Dátum: 25.11.2021 - 10:00    02.02.2022 - 15:00Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
23:29
Hričovská
Jama na ceste
23:13
Košická
Policajná hliadka
22:14
Strečno
Jama na ceste
21:29
Nemocničná
Prekážka na ceste
21:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia