Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

30 október 2021 - 15:12

Na novej výstave v Kaštieli Radoľa si môžete zaspomínať na začiatky výpočtovej techniky a herných konzol

Foto: Na novej výstave v Kaštieli Radoľa si môžete zaspomínať na začiatky výpočtovej techniky a herných konzol
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Výdobytky modernej techniky sa menia doslova zo dňa na deň. Vidieť to môžeme už len pri obyčajných smartfónoch, ktoré obsahujú a dokážu omnoho viac, ako kedysi zvládlo niekoľko robustných zariadení dohromady. Život bez neustále sa vyvíjajúcej elektroniky si dnes mnohí nevedia ani len predstaviť. 

Každý, kto mal tú možnosť zažiť a vyskúšať si jedny z prvých zariadení ako klasický stolný počítač, herné konzoly, pamäťové zariadenia alebo videokazety, si určite rád zaspomína na počiatky výpočtovej techniky. Kysucké múzeum preto v spolupráci so súkromnými zberateľmi pripravilo v Kaštieli Radoľa zaujímavú výstavu Retrocom 2.0.

Vďaka viacerým skvelým kúskom, ktoré predstavia zberatelia J. Masnica a J. Jablonský vás môže výstava preniesť do čias počítačových začiatkov.

Súbežne s počítačmi sa vyvíjali aj herné zariadenia určené pre zábavu, ktoré svoj rozmach zažili na prelome 80-tych a 90-tych rokov. Práve v tom čase vtedajšie výdobytky modernej techniky oslovili aj zberateľov J. Masnicu a J. Jablonského.

Ich zbierky obsahujú ikonické kúsky súvisiace s výpočtovou technikou, počítačmi, hernými konzolami, pamäťovými médiami, disketami, kazetami,MP3, DVD prehrávačmi, databankami, ale nájdete tu aj prospekty, komiksy a rôzne postavičky a figúrky z hier.

Aj vďaka tomu si budú môcť pamätníci nostalgicky zaspomínajú na značky ako DIDAKTIK GAMA, DIDAKTIK M, MATO, PMD 85, TESLA, PP 01, PP 06, SUPER MARIO BROS, zatiaľ, čo ich deti zrejme nebudú veriť vlastným očiam.

Výstava poskytuje množstvo informácií o histórii počítačov, návštevníci si tak môžu zaspomínať, porovnať pokrok vo svete techniky alebo vidieť hernú konzolu z prelomu storočí. V priestoroch Radoľského kaštieľa bude prístupná verejnosti až do 14. februára 2022.

Miesto: Kaštieľ Radoľa
Dátum: 29.10.2021 - 15:00    14.02.2022 - 17:00Dopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.