Dnes najčítanejšie
Vodič dodávky jazdil po Žiline rýchlosťou 103 kilometrov za hodinu, v úseku s päťdesiatkou ho namerala hliadka

28 október 2021 - 18:14

Žilinská župa opravila z európskych financií ďalších 18 kilometrov ciest, v rekonštrukciách bude pokračovať

Foto: Žilinská župa opravila z európskych financií ďalších 18 kilometrov ciest, v rekonštrukciách bude pokračovať
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Žilinský samosprávny kraj zrekonštruoval počas uplynulých mesiacov v rámci cezhraničného projektu ďalších 18 kilometrov ciest. Ide o úseky, ktoré vedú k vyhľadávaným kultúrnym pamiatkam. Realizácia rozsiahleho projektu hradeného z európskych finančných zdrojov finišuje v týchto dňoch.

„V rámci tohto projektu sme obnovili spolu takmer 18 kilometrov ciest v každom z piatich regiónov Žilinského kraja. Chceme, aby všetci obyvatelia nášho kraja pocítili benefity realizácie projektu,“ uviedla županka Erika Jurinová.

V regióne Turca sa podarilo zrekonštruovať tri úseky v katastroch obcí Sklabina, Blatnica, FolkušováMošovce. Celková dĺžka opravených ciest je takmer 5,5 kilometra. Na Kysuciach opravila krajská samospráva vozovku v obci Nová Bystrica, rekonštrukciou prešli aj cesty v Kotešovej, Svederníku a Žiline-Závodí. Na Liptove sa asfaltovalo na troch úsekoch v obciach Pribylina a Liptovská Teplá. V regióne Orava prebiehali práce vo Vyšnom Kubíne, Osádke, Malatinej a Zuberci.

Rekonštrukčné práce zahŕňali odfrézovanie starého asfaltu, zrezanie krajníc a položenie nového krytu. Na niektorých úsekoch sa pristúpilo aj ku kompletnej výmene podložia a odvedeniu vody z podložia. Súčasťou projektu bola tiež obnova vodorovného dopravného značenia.

„Rekonštrukciou sa odstránili výtlky na cestách, zamedzilo sa ich podmývaniu a zvýšila sa bezpečnosť cestnej premávky, čo výrazne zvýšilo komfort ich využitia obyvateľmi a návštevníkmi kraja,“ doplnila Gabriela Tisoňová, riaditeľka odboru dopravy na úrade ŽSK.

Spomenuté opravy ciest sú súčasťou projektu „Zlepšenie dostupnosti ku kultúrnym pamiatkam na slovenskej a českej strane,“ ktorý je financovaný v rámci programu Interreg V-A Slovensko - Česko. Cezhraničným partnerom je Moravskosliezky kraj. Náklady na projekt na slovenskej strane sú vo výške viac ako 3,2 milióna eur, župa prispela z vlastnej kasy sumou 161 407 eur.

V rámci projektu rekonštrukcie a modernizácie ciest druhej triedy v regióne Horné Považie plánuje ďalej Žilinský samosprávny kraj opraviť bývalé frekventované prepojenie obce Teplička nad Váhom s mestskou časťou Žilina - Budatín.
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Lavobrezná
Dopravná nehoda
17:57
Radoľa
Kolóna
17:56
Estakáda
Prekážka na ceste
17:44
Oškerda
Kolóna
17:43
Strážov
Prekážka na ceste
17:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia