Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

27 október 2021 - 13:26

Citáty a maľba veliteľa Lannuriena na Hájiku vznikali tri dni. Autora prekvapilo, že ľudia portrét spoznávali

Foto: Citáty a maľba veliteľa Lannuriena na Hájiku vznikali tri dni. Autora prekvapilo, že ľudia portrét spoznávali
Foto: rivus.sk
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Na žilinskom sídlisku Hájik pribudli v uplynulých dňoch citáty známych osobností, ktoré namaľoval umelec Filip na betónové šachty. Súčasťou diela je aj maľba Georges Barazer de Lannuriena, francúzskeho veliteľa zo Slovenského Národného Povstania, ktorého meno nesie neďaleká ulica.

Maľba na schodoch funguje tak, že z určitého pozorovacieho uhla dáva ucelený pohľad na portrét francúzskeho veliteľa. Celkovo namaľovanie schodov a citátov na betónové šachty trvalo tri dni:

„Maľba na schody je o niečo náročnejšia, ako tá na rovnú stenu. Pri maľbe na schody je dôležité si pripraviť kvalitnú grafickú vizualizaciu v PC. Potom som použil šablónu na prenesenie presných tvarov na jednotlivé schody,“ popisuje Filip zo spoločnosti Rivus.sk, ktorý maľbu pre mesto realizoval.

Na Hájiku pribudli citáty

Počas vytvárania diela sa stretol s prevažne pozitívnymi ohlasmi a verejný priestor považuje za skvelý pre komunikáciu s okolím:

„Myslím si, že na toto miesto to pekne sadlo. Čo ma príjemne prekvapilo bolo, že dosť ľudí vedelo, o koho portrét sa jedná. Okrem maľovania čiernou farbou sa venujeme aj farebným realizáciám, pochopiteľne, čím viac odtieňov, tým je maľba komplexnejšia,“ uzatovoril umelec.

Filip maľoval aj dielo na budove sídla oblastného futbalového zväzu v centre ŽilinyDopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.