Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

26 október 2021 - 16:34

V žilinskej nemocnici používajú nový prístroj na včasnú diagnostiku ochorení zažívacieho traktu

Foto: V žilinskej nemocnici používajú nový prístroj na včasnú diagnostiku ochorení zažívacieho traktu
Foto: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Oddelenie gastroenterológie v žilinskej nemocnici dočasne rozširuje spektrum vyšetrení o unikátnu diagnostickú a liečebnú metódu pri ochoreniach pankreasu a zažívacieho traktu. V priebehu októbra sa uskutočnili už dve odborné edukačné stretnutia, v rámci ktorých prebehli vyšetrenia prvých deviatich pacientov.

Endoskopická ultrasonografia umožňuje záchyt ochorení zažívacieho traktu vo včasnejšom štádiu a presnejšie stanovenie diagnózy, čím výrazne prispieva k zefektívneniu liečby. Podľa lekára ambulantného centra gastroenterológie FNsP Žilina Dušana Poláka, je cieľom zlepšiť dostupnosť endoskopickej ultrasonografie ľuďom, ktorí ju potrebujú a skvalitniť tak ich zdravotnú starostlivosť.

Pacientov s ochoreniami pankreasu, ale aj iných orgánov zažívacieho traktu, neustále pribúda. Je to spôsobené moderným životným štýlom a taktiež starnutím populácie. 

„Napríklad rakovina pankreasu sa často zachytí až v pokročilejšom štádiu, kedy sa prejavujú komplikácie a nezriedka už metastázuje do iných orgánov. Diagnostika v neskorom štádiu nám razantne obmedzuje možnosti liečby, v lepšom prípade je ochorenie liečiteľné operačne, avšak mnohokrát je pokročilé a ostáva nám len paliatívna liečebná stratégia,“ priblížil gastroenterológ Dušan Polák.

Endoskopickú ultrasonografiu realizuje v žilinskej nemocnici profesionálny tím lekárov a sestier ambulantného centra gastroenterológie FNsP Žilina za odbornej edukácie lekára z martinskej nemocnice, skúseného gastroenterológa Petra Uhríka. Vnútro tráviaceho traktu zobrazuje ultrazvuková sonda nachádzajúca sa na konci ohybnej endoskopickej trubice.

„Zatiaľ máme prístroj vypožičaný, no veríme, že do budúcna sa nám ho podarí získať natrvalo. Vďaka tomuto vyšetreniu dokážeme ochorenie nielen lepšie a presnejšie vidieť, ale zároveň odobrať vzorku na histologické zhodnotenie. Je to unikátna metóda, ktorá je pre našich pacientov veľmi potrebná,“ dodal gastroenterológ Polák.
Zdroj: Fakultná nemocnica s poliklinikou v Žiline


Dopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.