Dnes najčítanejšie
VIDEO: Aktuálne zábery rozostavanej rýchlostnej cesty R3 na Orave, ktorá bude slúžiť ako obchvat Tvrdošína

26 október 2021 - 09:39

Na Liptove opravujú poškodený úsek diaľnice D1, práce na moste pri Liptovskom Hrádku napredujú

Foto: Na Liptove opravujú poškodený úsek diaľnice D1, práce na moste pri Liptovskom Hrádku napredujú
Foto: Národná diaľničná spoločnosť

Na diaľnici D1 na Liptove sa v posledných mesiacoch aktívne pracuje. Výstavba nového diaľničného mosta pri Liptovskom Hrádku v smere do Žiliny napreduje vysokým tempom. Diaľničiari navyše v druhej polovici októbra odštartovali veľkoplošnú opravu poškodenej vozovky pri Važci smerom do Popradu.

Obnova vozovky sa realizuje za plnej diaľničnej premávky. V prvej etape sa opraví pravý a odstavný jazdný pruh, v druhej príde na rad ľavý pruh. Rekonštrukcia diaľnice je naplánovaná do konca októbra tohto roka.

Práce zahŕňajú odfrézovanie pôvodného krytu vozovky, vyčistenie povrchu, sanáciu priečnych trhlín pružnou asfaltovou zálievkou na odfrézovanom povrchu a aplikáciu spájacieho postreku. Po vykonaní úkonov prebehne pokládka novej ložnej vrstvy asfaltového betónu v šírke 8,5 metra a aplikácia spájacieho postreku na ložnú vrstvu.

Pred pokládkou obrusnej vrstvy je najskôr vykonané utesnenie zvislých spojov aplikovaním spájacieho materiálu na hranu a zvislú plochu spojov. Na záver príde pokládka obrusnej vrstvy asfaltového koberca a dohutnenie asfaltových zmesí zavalcovaním.

Nový diaľničný most bude sprejazdnený v lete 2022

V mieste nedávno zbúraného diaľničného mosta pri Liptovskom Hrádku prebieha v súčasnosti debnenie a betonáž nosnej konštrukcie. Nový most bude mať dĺžku 150 metrov, šírku 15 metrov a výšku 8,30 metra. Motoristi by sa mali po ňom previezť v auguste budúceho roka.

„Po výstavbe ľavého mosta smerom do Liptovského Mikuláša plánujeme aj opravu pravého mosta smerom do Popradu. Aktuálne je doprava obojsmerne vedená po pravom moste. Na moste sú dokončené krajné opory a všetky piliere (spodná stavba), aktuálne prebiehajú práce na nosnej konštrukcii, a betonáž je rozdelená do 3 etáp. Predpokladané množstvo betónu použitého pri všetkých III. etapách je 1 405 m3, pričom 2 etapy betonáže už máme za sebou,“ spresnila Národná diaľničná spoločnosť.

Most na diaľnici D1 bol postavený už v roku 1984 ako súčasť stavby úseku diaľnice D1 Liptovský Ján - Liptovský Hrádok. Jeho poškodenie odhalili pri pravidelnej prehliadke v roku 2016. Následne začala oprava, ktorá poukázala na silné narušenie betónu nosnej konštrukcie ľavého mosta na viacerých miestach. Rozšírený dodatkový diagnostický prieskum potvrdil, že poškodenie je väčšieho rozsahu, a preto sme rozhodli, že ľavý most sa musí zbúrať a vybudovať nový.
Zdroj: Národná diaľničná spoločnosť


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
12:12
Oškerda
Práca na ceste
12:11
Strečno
Jama na ceste
12:11
Obchodná
Kolóna
12:07
Mostná
Práca na ceste
11:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia