Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj má opäť zasiahnuť výdatné sneženie, očakáva sa 20 centimetrov nového snehu

25 október 2021 - 14:40

Mesto Žilina odkúpi podiel v bytovom dome v centre, do budúcnosti môže zvýšiť bytový fond

Foto: Mesto Žilina odkúpi podiel v bytovom dome v centre, do budúcnosti môže zvýšiť bytový fond
Aktuálne správy každý deň priamo na váš e-mail Odoberať newsletter

Mesto Žilina získa do vlastníctva dom so šiestimi bytovými jednotkami v úplnom centre na ulici 1. mája, o odkúpení dvojtretinového podielu od súčasného majiteľa dnes rozhodli nadpolovičnou väčšinou poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline.

Štátny občan USA ponúkol dve tretiny podielu na bytovom dome mestu Žilina ako prvému, keďže ho k tomu viaže zákon. Samospráva vlastní zvyšnú tretinu a preto jej vyplýva predkupné právo. Za sumu 290-tisíc eur mesto odkúpi bytový dom so šiestimi bytmi, z ktorých je väčšina dnes neobývateľná a vyžiada si investíciu v podobe rekonštrukcie.

Odkúpenie museli prerokovať na mimoriadnom zasadnutí poslanci práve dnes, návrh bol zo strany vlastníka doručený začiatkom septembra a podľa zákona plynula dvojmesačná lehota na uplatnenie predkupného práva.

V súčasnosti má budova šesť bytov v celkovej výmere podlahovej plochy takmer 427 metrov štvorcových. Štyri z nich sú dvojizbové o výmere 71,73 m², dopĺňa ich jednoizbový byt o výmere 43,74 m² a trojizbový byt o výmere 96,77 m².

Len v jednom prípade existuje nájomná zmluva na dobu neurčitú, zvyšné neobývané bytové jednotky sú aktuálne neobývateľné. Pôvodne požadoval vlastník za dve tretiny podielu na bytovom dome, ktorý neurčuje vlastníctvo jednotlivých bytov, sumu 350 000 eur. Nakoniec znížil svoju ponuku na 290-tisíc eur a práve tú dnes akceptovali väčšinou poslanci Mestského zastupiteľstva v Žiline.

V prípade využitia budovy do budúcnosti by mesto mohlo zvýšiť bytový fond aspoň o niekoľko bytových jednotiek, nemusí ísť nutne o sociálne byty. Samospráve podobne ako väčšine miest na Slovensku chýbajú aj štandardné nájomné byty, ktoré by mohli slúžiť ľuďom pracujúcim napríklad v základnej infraštruktúre mesta.

„Podporujem rozširovanie bytového fondu mesta. Malo by to byť jednou z našich priorít, aby sme po skončení volebného obdobia tohto zastupiteľstva nechali bytový fond väčší, aj keby to malo byť len o pár bytov - o šesť alebo osem v tomto prípade,“ uviedol poslanec a viceprimátor Vladimír Randa.

Dopravný servis
Oškerda
Prekážka na ceste
04:41
Strážov
Zver pri ceste
01:28
Lysica
Zver pri ceste
00:37
Strečno
Kolóna
23:43
Strečno
Kolóna
23:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.