Dnes najčítanejšie
Na Košickej ulici v Žiline došlo k zrážke dvoch áut, začínajú sa tvoriť kolóny

15 október 2021 - 14:00

Na úrade ŽSK rokovali o obmedzení tranzitnej dopravy cez Bystrickú dolinu z Kysúc na Oravu

Foto: Na úrade ŽSK rokovali o obmedzení tranzitnej dopravy cez Bystrickú dolinu z Kysúc na Oravu
Foto: ilustračné

Žilinský samosprávny kraj (ŽSK) hostil vo štvrtok 14. októbra stretnutie, ktorého predmetom boli rokovania o obmedzení prejazdu tranzitnej dopravy medzi Kysucami a Oravou. Trasa z mesta Krásno nad Kysucou (okres Čadca) do obce Lokca  (okres Námestovo) je dnes veľmi frekventovanou. Vysoká intenzita dopravy negatívne vplýva na život vo viacerých obciach.

Na stretnutí sa prvýkrát spolu zišli všetci zástupcovia dopraných inšpektorátov, prezídia policajného zboru, zástupcovia okresných úradov, zástupcovia vlastníkov a správcov ciest, regionálnych prepravcov a ich združení,  starostovia a primátori dotknutých katastrálnych území a spracovateľ dopravného značenia.

Krajská samospráva vytvorila priestor pre otvorenú diskusiu všetkých zúčastnených strán o využívaní ciest a zákaze tranzitnej nákladnej dopravy cez Bystrickú dolinu, ku ktorej dlhodobo viaceré subjekty zaujímajú rozdielne postoje. V prípade zúčastnených išlo o vzájomné informovanie, ale i snahu o hľadanie východiska v situácii, kedy na kysuckej a oravskej strane nie je zjednotené dopravné značenie.

Trasa z Krásna nad Kysucou do Lokce má dĺžku približne 56 kilometrov a vedie cez šesť obcí - Zborov nad Bystricou, Klubina, Stará Bystrica, Nová Bystrica, Oravská Lesná a Zákamenné.

„Zo stretnutia jednoznačne vyplynulo, že k úpravám v organizácii dopravy dôjde na základe dohody starostov obcí v dotknutých regiónoch. Hoci debata bola miestami veľmi búrlivá, dôležitý bude výsledok, ktorý bude akceptovateľný všetkými stranami,“ uviedla županka Erika Jurinová.

Dôležitým prvým krokom k ďalšiemu hľadaniu riešenia je však to, že všetci zúčastnení zhodne potvrdili spoločný nesúhlas s prejazdom tranzitnej nákladnej dopravy. Aktérom v území ide predovšetkým o vyriešenie prejazdu iba takej dopravy, ktorá v úseku Lokca - Krásno nad Kysucou vykonáva dopravnú obslužnosť a má v dotknutých regiónoch svoje sídlo.

Župa tiež informovala o rekonštrukcii úseku cesty v Novej Bystrici, ktorý je zúžený a vplyvom podmytia dochádza k degradácii cesty. Úsek by sa mal rekonštruovať po ukončení súťaže, pravdepodobne od jari.
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Závodská cesta
Policajná hliadka
20:57
Strečno
Kolóna
20:45
Hričovská
Prekážka na ceste
20:10
Strečno
Kolóna
20:00
Strečno
Kolóna
19:55
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina