Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Na výjazde zo Žiliny do Kysuckého Nového Mesta došlo k dopravnej nehode, tvoria sa kolóny
COVID-19 vývoj situácie v kraji

07 október 2021 - 16:52

Už 8 000 ľuďom sa nepáči reforma nemocníc a možné preradenie nemocnice v Dolnom Kubíne na nižší level

Foto: Už 8 000 ľuďom sa nepáči reforma nemocníc a možné preradenie nemocnice v Dolnom Kubíne na nižší level
Foto: ilustračné - FNsP ZA, DONsP Dolný Kubín, UNM Martin, KNsP Čadca

Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky pripravilo reformu nemocníc, ktorej cieľom je priniesť menej zbytočných úmrtí a vytvoriť zdravotníkom kvalitnejšie podmienky na prácu. 

Materiál s navrhovanými komplexnými zmenami odobrila vláda, teraz ho čaká legislatívny proces. Koalícia s väčšinou v parlamente ale nemá zatiaľ jasno v tom, či bude návrh podporený.

Reforma navrhuje okrem iného rozdeliť nemocnice do niekoľkých kategórií - národné, koncové, komplexné, regionálne a komunitné. Úrovne majú určovať nemocniciam to, čo všetko musia vykonávať a aké podmienky musia spĺňať vrátane materiálno-technického vybavenia. 

V reakcii na pripravovanú reformu vznikla na internete petícia, ktorej vyjadrilo podporu už vyše osemtisíc ľudí. Je cieľom je zachrániť súčasne fungovanie Dolnooravskej nemocnica s poliklinikou. Tej môže hroziť v novom systéme fungovania preradenie na nižšiu úroveň. Autorom petície je dolnokubínsky primátor Ján Prílepok:  

„My, podporovatelia petície žiadame Ministerstvo zdravotníctva SR a Žilinský samosprávny kraj, aby zastavili a odmietli akékoľvek kroky smerujúce k faktickému zrušeniu ktoréhokoľvek z fungujúcich oddelení DONsP: chirurgické, ortopedické, centrálne operačné sály, interné, gynekologicko-pôrodnícke, oddelenie anestézie a intenzívnej medicíny, neurologické, novorodenecké, detské,“ znie časť petície. 

Podporovatelia petície sa boja toho, že po transformácii na komunitnú úroveň dôjde k rušeniu oddelení:

„Avizovanou optimalizáciou siete nemocníc hrozí transformácia DONsP z úrovne „Regionálna“ na úroveň „Komunitná“, čo by znamenalo faktické zrušenie menovaných fungujúcich oddelení DONsP a ich nahradenie oddeleniami poskytujúcimi už len prevažne následnú a rehabilitačnú zdravotnú starostlivosť, čím by došlo k zásadnému obmedzeniu dostupnosti poskytovanej zdravotnej starostlivosti v celom regióne Oravy s takmer 140 000 obyvateľmi.“ 

Obviňujú opozíciu z klamstiev

Žilinský samosprávny kraj je zriaďovateľom štyroch nemocníc, ktoré sa vďaka európskym štrukturálnym fondom v posledných rokoch výrazne modernizovali. Župa reagovala na paniku obyvateľov a obvinila opozičnú stranu HLAS zo šírenia klamlivých informácií. V tlačovej správe tejto aktivite pripísali aj odchod lekárov: 

„V župných regiónoch sa spustil chaos, panika a vytvárajú sa zbytočné konflikty. Zavádzajúce tvrdenia nielenže sťažujú pozíciu kraja pri vyjednávaniach s ministerstvom, ale spôsobujú aj nezáujem a výpovede lekárov v týchto nemocniciach, čo z podstaty ohrozuje starostlivosť o pacientov. Najnovšie je to i petícia primátora Dolného Kubína, kde sídli Dolnooravská nemocnica,“ informovala samospráva.

Predsedníčka Erika Jurinová (OĽANO) sa vo vyhlásení snaží ubezpečiť obyvateľov, ktorí petíciu podpísali vrátane primátora, že vo veci konajú. A to aj napriek tomu, že postup nemedializujú. K rovnakej strane pripadlo ministerstvo zdravotníctva, ktoré vedie Vladimír Lengvarský:

„S ministerstvom intenzívne rokujeme a argumentujeme zlou dopravnou infraštruktúrou, regionálnou dostupnosťou, veľkosťou spádových území, silnou demografiou, ale i komplexnými kvalitatívnymi dátami. Všetky naše nemocnice už roky hospodária vyrovnane, čo je na Slovensku raritné. Našim spoločným cieľom musí byť zlepšenie zdravotnej starostlivosti a zabezpečenie dostupnosti pre všetkých občanov nášho kraja, nie rozbroje v regióne“ dodala Jurinová.

Chceli iné delenie regiónu

Župa v pripomienkovom konaní namietala navrhované znenie a požadovala vytvoriť štyri koncové nemocnice na základe odlišného rozdelenia Slovenska na regióny. Predložený materiál počíta s troma regiónmi - Západ, Stred a Východ a rovnakým počtom koncových nemocníc (Bratislava, Banská Bystrica, Košice). Kraj požadoval štyri spádové oblasti - Západ, Sever, Juh a Východ. V námietkach poukázal na to, že všetky tri navrhované koncové nemocnice sa nachádzajú v južnej časti krajiny.

„Z dôvodu lepšej dostupnosti dnes zdravotné služby v Martine nevyhľadávajú len pacienti Žilinského kraja, ale Univerzitná nemocnica Martin (ďalej aj: “UNM”) je prirodzenou spádovou nemocnicou pre sever Trenčianskeho kraja a západ Prešovského kraja. Rovnako tak nemocnica v Banskej Bystrici slúži nielen pre pacientov Banskobystrického kraja, ale aj pre východné okresy Trenčianskeho a Nitrianskeho kraja a západnú časť Košického kraja. Túto prirodzenú regionalizáciu je potrebné ponechať, pretože tvorí okrem iného aj platformu nastavenej spolupráce medzi jednotlivými poskytovateľmi zdravotnej starostlivosti.“

Výhody rozdelenia na 4 regióny a 4 koncové nemocnice mali byť rozsiahlejšie - vrátanie podmienok pre pokračujúcu a rozvíjajúcu sa spoluprácu v rámci všetkých odborov medzi jednotlivými poskytovateľmi a podmienok pre pregraduálnu výchovu a postgraduálne vzdelávanie zdravotníckych pracovníkov. V dnešnom stave je podľa pripomienky koncovou nemocnicou aj Martin.

Dopravný servis
Nábrežná
Policajná hliadka
23:00
Rudinka
Policajná hliadka
21:44
Strečno
Jama na ceste
21:42
Strečno
Zver pri ceste
21:26
Strečno
Práca na ceste
19:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia