Dnes najčítanejšie
VIDEO: Aktuálne zábery z modernizácie železničného uzla v žilinskej stanici

22 september 2021 - 15:34

Liptovská nemocnica má nový urgentný príjem v podobe prístavby k chirurgickému pavilónu

Foto: Liptovská nemocnica má nový urgentný príjem v podobe prístavby k chirurgickému pavilónu
Foto: Žilinský samosprávny kraj
Získavajte aktuálne správy prostredníctvom Telegramu Sledovať Telegram

Všetky nemocnice v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja majú k aktuálnemu dňu urgentný príjem 1. typu, včera sa podarilo odovzdať moderné pracovisko urgentnej medicíny v Liptovskej nemocnici s polikliniku MUDr. Ivana Stodolu v Liptovskom Mikuláši. Slúžiť bude pacientom s akútnymi stavmi alebo ťažkými úrazmi.

„Pri závažných situáciách často rozhodujú o prežití pacienta sekundy. Na urgentnom príjme je sústredené potrebné prístrojové vybavenie na rýchlu a včasnú diagnostiku a ambulancie akútnej medicíny, kde dokážeme pacienta bez zbytočných prevozov stabilizovať a následne posunúť do ďalšej zdravotníckej starostlivosti,“ vysvetlila riaditeľka Liptovskej nemocnice Ľudmila Pohančeníková.

Urgentný príjem z dôvodu obmedzených priestorových možností Liptovskej nemocnice nemohol byť umiestnený do existujúcich budov. Navrhnutý bol preto ako jednopodlažná prístavba k existujúcemu chirurgickému pavilónu, s ktorým bolo nové oddelenie funkčne prepojené.

Takéto dispozičné riešenie umožňuje, aby bol pacient podľa zdravotného stavu okamžite prepravený na operačné sály,  OAIM ( oddelenie anestéziológie a internej medicíny) resp. lôžkové oddelenie. Príjazd sanitiek k urgentnému príjmu je zabezpečený novovybudovanou príjazdovou komunikáciou s prestrešením. Po vstupe prebehne priamo na recepcii triáž pacientov, ktorých si prevezmú jednotlivé ambulancie.

Na oddelení sa okrem jednotky úrazovej a urgentnej starostlivosti nachádzajú interná a chirurgická ambulancia, sesterňa s expektačnými lôžkami pre pacientov, denné a oddychové zóny pre personál, hygienické zázemie pre zdravotníkov a pacientov a čistiaca miestnosť.

Celkové náklady na vybudovanie urgentného príjmu, prístroje a mobiliár dosiahli 1 833 172 eur, župa z tejto sumy investovala 1 790 816 eur z vlastných zdrojov, zvyšok poskytla nemocnica. Časť urgentného príjmu zostane ešte nejaký čas nevyužívaná, tieto priestory sú pripravené na osadenie nového CT prístroja, ktorý začína župa obstarávať.

Zdroj: ŽSK

Aktuálne nemocnica takýmto prístrojom disponuje v inej budove, jeho umiestnením do priestorov urgentného príjmu sa však výrazne zvýši komfort pre pacienta, ktorého už nebude potrebné kvôli vyšetreniu prevážať v exteriéri. 

Liptovská nemocnica poskytuje zdravotnú starostlivosť pre Horný Liptov, čo predstavuje spád asi 72 000 obyvateľov, no región je zároveň top turistickou destináciou Slovenska, ktorú navštívi ročne viac než 500 000 turistov. Tomu zodpovedá i počet ťažkých úrazov, ktoré zdravotníci v nemocnici ročne ošetria. Mimo urgentného príjmu od roku 2018 pritom krajská samospráva investovala do nemocnice ďalších takmer 3 milióny eur.

„Pre región Liptova je to kľúčové zariadenie pre dostupné a rýchle zabezpečenie zdravotnej starostlivosti. Spolu s tímom som presvedčená o tom, že Liptovská nemocnica musí zostať súčasťou siete regionálnych nemocníc, aj preto, aby všetky doposiaľ vynaložené prostriedky do jej modernizácie mohli napĺňať skutočné potreby obyvateľov, ktorí tu žijú aj tých, ktorí náš kraj len navštívia,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová.

Urgentný príjem ošetrí prvých pacientov po ukončení nevyhnutných administratívnych úkonov súvisiacich s kolaudačným konaním, ktoré aktuálne prebieha. 
Zdroj: Žilinský samosprávny kraj


Dopravný servis
Rajecká cesta
Kolóna
14:59
Rudinka
Kolóna
14:59
Brodno
Kolóna
14:57
Strečno
Jama na ceste
14:38
Strečno
Iné nebezpečenstvo
14:38
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia