Dnes najčítanejšie
Na skupinu mladíkov v Rosine niekto strieľal zo zbrane, bežcovi v žilinskom lesoparku sa vyhrážali bitkou
COVID-19 vývoj situácie v kraji

17 september 2021 - 14:59

Žilinská župa avizuje zhoršenie situácie na školách, dištančne sa vzdeláva už vyše 900 z nich

Foto: Žilinská župa avizuje zhoršenie situácie na školách, dištančne sa vzdeláva už vyše 900 z nich
Foto: ilustračné - unsplash

V súlade s prezentovaním zhoršujúcim sa vývojom epidemickej situácie na celom území Slovenska upozorňuje Žilinský samosprávny kraj, že negatívny trend vo vývoji pandemickej krivky začínajú pociťovať i školy v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

Takto pred týždňom v piatok bolo zatvorených len 15 tried a 327 žiakov prešlo na online výučbu. O sedem dní neskôr je situácia o poznanie horšia a k dnešnému dňu zaviedla online vzdelávanie už tretina škôl pod ŽSK.

„Na stredných školách Žilinského kraja aktuálne evidujeme už 904 žiakov z 39 tried, ktorí sa vyučujú dištančne. Dôvodom je pozitívne testovaný spolužiak alebo pedagóg. Celkový počet žiakov na dištančnom vzdelávaní sa tak v priebehu jedného týždňa zvýšil o 176 %,“ upresnil riaditeľ odboru školstva ŽSK Ľuboš Berešík.

Žilinský okres je na tom najhoršie

Najhoršia situácia je v okrese Žilina, nasledujú školy v okrese Martin, Bytča, Liptovský Mikuláš, Námestovo, Dolný Kubín a Čadca. Oproti obdobiu z minulého školského roka ide však len o jednotlivé triedy, všetky školy primárne naďalej vyučujú prezenčne.

„Sledované dáta nám však ukazujú, že situácia sa veľmi rýchlo mení. Takýto nárast len veľmi krátko po otvorení školského roka, žiaľ, kopíruje pandemické ukazovatele. Naším cieľom je udržať školy otvorené za prísneho dodržiavania nastaveného školského covid automatu a úzkej spolupráce s Regionálnym úradom verejného zdravotníctva,“ doplnila županka Erika Jurinová.

Na základe pravidiel môže očkovaný žiak podstúpiť test spravidla už po 2 dňoch a neočkovaný po 5 dňoch od potvrdenia prípadu. Nové nastavenie dáva župným školám možnosť zavádzať dištančné vzdelávania na kratšie obdobie. Všetky kontakty RÚVZ vyhodnocuje individuálne.

Župa verí, že k efektívnejšiemu monitorovaniu pandemickej situácie na školách prispejú aj distribuované samotesty. Stredné školy v krajskej pôsobnosti doteraz prevzali z príslušných Okresných úradov 66 tisíc testovacích setov antigénového typu pre svojich žiakov. Počet vychádzal z nahláseného záujmu žiakov a ich zákonných zástupcov. 
Zdroj: ŽSK


Dopravný servis
Rajecká cesta
Práca na ceste
09:15
Brodno
Prekážka na ceste
09:10
Radoľa
Kolóna
08:42
Strečno
Kolóna
08:40
Oškerda
Iné nebezpečenstvo
08:40
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia