Dnes najčítanejšie
Pri cestovaní v MHD alebo vstupe do nemocnice či obchodu je od dnešného dňa povinný respirátor
COVID-19 vývoj situácie v kraji

08 september 2021 - 09:12

Osvetlenie ulíc v Žiline mení farbu z oranžovej na bielu, dôvodom je ukončenie výroby výbojok

Obyvatelia niektorých mestských častí Žiliny zaznamenali v uplynulých týždňoch zmenu na verejnom osvetlení ulíc. Niekoľko svietidiel po údržbe a opravách už nesvieti pôvodnou oranžovou farbou, ale výraznou bielou. K zmene došlo v súvislosti s výmenou nefunkčných sodíkových výbojok.

Nové svietidlá majú výrazne vyššiu teplotu svetla a zároveň vyššiu svietivosť, vďaka tomu je viditeľnosť v ich okolí lepšia. Niektorým obyvateľom však môže zmena prekážať, pokiaľ sa verejné osvetlenie nachádza v blízkosti okien rodinných domov či bytov. Biele svetlo nielen že pôsobí o niečo nepríjemnejšie pre zrak ale môže aj negatívne vplývať na zdravie či spánok.

Žilinská samospráva takto postupne vymení všetky svietidlá, na ktorých sa objaví porucha. Pôvodná oranžová farba pouličných lámp sa časom vytratí a nahradí ju biela ako pri LED lampách. Dôvodom tejto zmeny je ukončenie výroby sodíkových výbojok, ktoré sú v súčasnosti použité v osvetlení mesta a mestských častí.

„V minulosti sa pri dopĺňaní svietidiel v lokalite, kde sú použité výbojkové svietidlá, použilo zhodné svietidlo. Vzhľadom na to, že výroba svietidiel so sodíkovými výbojkami, ktoré sa používali v meste Žilina sa už skončila, pri potrebe výmeny pokazeného svietidla alebo pri doplnení sa bude postupovať individuálne,“ spresnil hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Okrem toho bude mesto Žilina odteraz používať pri inštalácii nových svietidiel verejného osvetlenia už iba LED svietidlá. Teplota svetla by sa tak mohla postupne v meste a mestských častiach zjednotiť.


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
18:28
Strečno
Jama na ceste
18:25
Strečno
Kolóna
18:14
Strečno
Kolóna
18:00
Mojšova Lúčka
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia