Dnes najčítanejšie
Pri cestovaní v MHD alebo vstupe do nemocnice či obchodu je od dnešného dňa povinný respirátor
COVID-19 vývoj situácie v kraji

01 august 2021 - 13:11

Do večera sa očakáva v Žilinskom kraji výskyt ďalších búrok s krúpami a prívalovými zrážkami

Foto: Do večera sa očakáva v Žilinskom kraji výskyt ďalších búrok s krúpami a prívalovými zrážkami
Foto: ilustračné

Na území Žilinského kraja sa aj počas druhej polovice dnešného dňa očakáva výskyt búrok, ktoré môžu byť sprevádzané krúpami a prívalovými zrážkami. Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) vydal výstrahu 2. stupňa pre všetky okresy v kraji, jej trvanie je do 20:00 hod.

Podľa meteorológov je pravdepodobnosť výskytu silných búrok s krúpami, ktoré predstavujú nebezpečenstvo pre ľudské aktivity, na našom území len malá. Môžu však s nimi byť spojené prívalové zrážky s úhrnmi 30 až 50 mm a nárazy vetra s rýchlosťou 70 až 110 km/h.

Intenzita búrkových sprievodných javov je v tejto ročnej dobe a oblasti nadpriemerná a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká.

„Pri spomínaných búrkach je možný výrazný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov (stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatápanie pivníc, podchodov, podjazdov),“ spresňuje SHMÚ.

Meteorológovia vydali aj hydrologické výstrahy pred povodňami z trvalého dažďa, tie platia v celom Žilinskom kraji. Najnižší prvý stupeň platí pre okresy na Liptove a Orave, druhý stupeň bol vydaný pre oblasť Žiliny, Bytče a Kysúc.

Hydrologická výstraha 2. stupňa:

Hydrologická výstraha 1. stupňa:

„Vzhľadom na očakávané prívalové zrážky pri búrkach predpokladáme prechodný výrazný lokálny vzostup vodných hladín, hlavne na malých tokoch, s možnosťou dosiahnutia a prekročenia vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity (PA). Je predpoklad výskytu sprievodných povodňových javov aj mimo tokov,“ informuje SHMÚ na svojom webe.

Počas minulotýždňovej búrky sprevádzanej silným lejakom došlo v Žiline k zatopeniu podjazdov na sídlisku Solinky a v blízkosti Rondla. Voda tiež vyplavila väčšinu kameniva na cestu spájajúcu sídliská Vlčince a Solinky. Hasiči zasahovali pri popadaných stromoch a odčerpávaní vody.

Zdroj: SHMÚ


Dopravný servis
Strečno
Kolóna
16:09
Vysokoškolákov
Kolóna
16:09
Lavobrezná
Prekážka na ceste
16:08
Strečno
Kolóna
16:00
Rudinka
Jama na ceste
15:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia