Dnes najčítanejšie
Pri cestovaní v MHD alebo vstupe do nemocnice či obchodu je od dnešného dňa povinný respirátor
COVID-19 vývoj situácie v kraji

27 júl 2021 - 15:25

VIDEO: Na ulici Vysokoškolákov niektorí vodiči bránia plynulej jazde a zipsovému radeniu

Prihláste sa na odber Žilinak.sk na  

Na Slovensku platí už viac ako rok nové pravidlo v cestnej premávke, ktorého účelom je zlepšenie plynulosti na miestach, kde sa zbiehajú jazdné pruhy v rovnakom smere. Podľa pôvodných pravidiel boli vodiči povinní uplatňovať striedavé radenie iba pred prekážkou na ceste a tam, kde to prikazovala dopravná značka.

Od 1. apríla 2020 však platí nová povinnosť dodržiavať zipsové radenie vždy pri zbiehaní jazdných pruhov a to bez ohľadu na to, či je dopravnou značkou vyznačený priebežný pruh.

Aj napriek zmene zákona naďalej vznikajú v mieste spájania pruhov rôzne konfliktné situácie. Časť motoristov odmieta dávať prednosť prípadne úmyselne znemožňuje zaradenie sa ostatným. Výsledkom sú často zbytočné zdržania a agresivita.

Na území mesta Žilina sa nachádza minimálne päť lokalít, kde sa jazdné pruhy zbiehajú a kde sú vodiči povinní sa zipsovo radiť. Na väčšine z nich sa zvykne tvoriť dlhá kolóna v jednom pruhu a druhý zostáva celkom voľný. V prípade, že sa motoristi znalí zákona pokúsia o plynulú jazdu, vyslúžia si buď trúbenie a blokovanie či dokonca nadávky.

Úmyselné blokovanie a znemožňovanie plynulej jazdy je možné pozorovať takmer každý deň v čase dopravnej špičky na uliciach Vysokoškolákov alebo Kysucká. Na uvedených miestach sa tiež zároveň tvoria zbytočne dlhé kolóny a zdržania spôsobené nevedomosťou vodičov.

Novinkou, ktorú začali uplatňovať niektorí šoféri na cestách v Žiline, je jazda v strede dvoch pruhov. Takýmto spôsobom sa snažia úplne zabrániť plnohodnotnému využívaniu cesty a dodržiavaniu pravidiel cestnej premávky. Dopúšťajú sa pritom priestupku, nakoľko sú s vozidlom povinní jazdiť po pravej strane cesty a pri pravom okraji vozovky.Dopravný servis
Veľká Okružná
Dopravná nehoda
17:00
Strečno
Kolóna
16:58
Mojšova Lúčka
Kolóna
16:58
Hálkova
Dopravná nehoda
16:55
Strečno
Kolóna
16:42
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia