Dnes najčítanejšie
Žilinský kraj naďalej prvý v počte pozitívnych prípadov, medzi hospitalizovanými je 83% neočkovaných
COVID-19 vývoj situácie v kraji

27 júl 2021 - 13:06

Oravské múzeum otvorilo obnovené priestory Renesančnej budovy, vedľa má sídlo

Foto: Oravské múzeum otvorilo obnovené priestory Renesančnej budovy, vedľa má sídlo
Foto: ŽSK

V nedeľu 25. júla 2021 boli slávnostne otvorené obnovené priestory Renesančnej budovy, ktorých revitalizáciu zrealizovali v rokoch 2018 až 2021. Zároveň v blízkosti postavili sídlo Oravského múzea P. O. Hviezdoslava. Renesančná budova z 2. polovice 16. storočia je spojená s osobou palatína Juraja Thurza, ktorý realizoval významné stavebné práce v areáli Oravského hradu.

Obnova riešila viacero problémov, medzi nimi aj ohrozenú statiku a spodnú vodu. Samotnej revitalizácii prechádzali tri výskumy - archeologický, architektonicko-historický a reštaurátorský. „Návrh obnovy vychádzal zo snahy zachovať a upraviť pôvodné murivá a konštrukcie, omietkové vrstvy, prechodové a okenné otvory,“ povedala riaditeľka Oravského múzea, PaedDr. Mária Jagnešáková.

Na obnove sa výrazne podieľali Európske štrukturálne a investičné fondy, súčasťou projektu v rámci modernizačných prác bola i dostavba objektu – sídla Oravského múzea, riešená samostatnou prístavbou pri Renesančnej budove.

Zdroj: ŽSK

„Aj táto stavba nám ukazuje, ako citlivo sa dá prepojiť moderná architektúra s historickou. Ide o ďalší dôležitý krok v revitalizácii Oravského hradu a jeho podhradia, ktorý ho zaradí medzi ďalšie krajské kultúrne inštitúcie prístupné pre všetkých návštevníkov,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Celková hodnota projektu určená pre Oravské múzeum dosiahla 1 374 691,67 eur, z tejto sumy Žilinský kraj financoval 68 597,26 eur. 

Nové moderné priestory  „Múzea hrou“ budú otvorené pre návštevníkov od 26. júla 2021 počas hlavnej turistickej sezóny v čase od 10:00 do 16:00 h. V interaktívnych miestnostiach na prízemí sídla múzea i na poschodí Renesančnej budovy vytvorilo Oravské múzeum kreatívne priestory pre návštevníkov, v ktorých sa môžu cez 3D modely oboznámiť s objektmi Oravského hradu, technickou pamiatkou Oravská lesná železnica, pozrieť si 3D virtuálny film a jeho prostredníctvom si prejsť expozíciami Oravského hradu.

Zdroj: ŽSK

Pre návštevníkov so špeciálnymi potrebami sú prispôsobené aj relaxačné a interaktívne prvky na stimuláciu rôznych zmyslov a hry na podporu koncentrácie a kreativity. „Našim prvoradým cieľom bolo umožniť osobám so špeciálnymi potrebami prezrieť si expozície, ktoré sú pre nich ťažko dostupné,“ vyjadrila sa riaditeľka múzea.

Na poschodiach nového objektu zriadilo múzeum svoje sídlo,    v ktorom sú situované riaditeľstvo, marketing, pracoviská odborných zamestnancov, ekonomiky a správy hradu. Uvoľnené priestory v bývalom sídle múzea v Oravskom Podzámku plánuje múzeum využiť na rozšírenie depozitárnych priestorov.

Pôvodná historická atmosféra sa po obnove zachovala v priestore výstavnej a koncertnej sály na Prízemí Renesančnej budovy, ktorá bude slúžiť pre organizovanie kultúrnych a umeleckých podujatí a vzdelávacích programov.

Zdroj: ŽSKZdroj: ŽSK


Dopravný servis
Rosina
Policajná hliadka
07:14
Rosina
Policajná hliadka
07:00
Radoľa
Kolóna
06:57
Rudinka
Kolóna
06:56
Radoľa
Kolóna
06:43
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia