22 júl 2021 - 14:47

Výročie udelenia mestských výsad Žiline pripomenie aj tisíc kusov pamätných grošov Karola Róberta

Foto: Výročie udelenia mestských výsad Žiline pripomenie aj tisíc kusov pamätných grošov Karola Róberta
Foto: zilina.sk

Žilinčania si pripomínajú v aktuálnom roku 700. výročie udelenia mestských výsad, súčasťou je aj niekoľko sprievodných akcií. Vydanie privilégiá zo strany kráľa Karola Róberta pre Žilinu v roku 1321 bude pripomínať aj umelecké dielo pred žilinskou radnicou.

Štvormetrový kovový kruh na Mariánsko námestí bude pripomínať portál, vytvoria ho z dvoch druhov nerezu. Súčasťou budú aj nápisy na vnútornej strane orientované tak, aby sa pri čítaní musel pozorovateľ otočiť smerom k radnici. Na vrchole kruhu bude dielu dominovať nápis k 700. výročiu. Umelecké dielo vzišlo zo súťaže.

Ďalšou z pripomienkových aktivít je vydanie pamätného groša, minca o priemere približne 2,6 cm je určená najmä zberateľom a je vyrobená z mosadze. „Celkovo bolo vyrobených 1 000 kusov pamätných grošov Karola Róberta pri príležitosti 700. výročia udelenia mestských výsad Žiline kráľom Karolom I. Róbertom z Anjou. Na Mestskom úrade v Žiline ich pre zberateľov poskytujeme bezplatne,“ doplnil hovorca mesta Vladimír Miškovčík.

Groš, ktorý je určený zberateľom. Zdroj: 700.zilina.skUdelenie výsad si mestský úrad pripomína aj ďalšími spomienkovými predmetmi: „Pripravili sme 1 500 kusov personalizovanej celinovej pamätnej obálky, 100 kusov korešpondenčných lístkov, 5 000 kusov pamätných čokoládok v tvare kruhu a papierové záložky do kníh. Okrem týchto spomienkových predmetov bolo vydaných aj 50 ks medailí z Mincovne Kremnica s logom 700. výročia udelenia privilégií. Vyrobené sú mosadze, priemer majú 5 centimetrov a nachádzajú sa v zelenej darčekovej krabičke,“ dodal hovorca.

Okrúhle výročie udelenia výsad si pripomínajú vlajkami aj na Budove Banky Žilina, ktorá prešla citlivou rekonštrukciou a nachádza sa v centre mesta. Rovnaké vlajky umiestnila spoločnosť Reinoo aj na administratívny objekt Poštová 1 na Vlčincoch.

Zdroj: Reinoo

Dopravný servis
Strečno
Zver pri ceste
01:42
Lavobrezná
Policajná hliadka
22:11
Mostná
Práca na ceste
21:13
Vysokoškolákov
Dopravná nehoda
18:37
Košická
Iné nebezpečenstvo
18:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia