Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: V očkovacej lotérii vyhral 201-tisíc eur muž z Kysúc, ďalších 201-tisíc putuje na Oravu
COVID-19 vývoj situácie v kraji

08 júl 2021 - 07:00

WORKSHOP / MALÉ DEJINY UMENIA ALEBO LETO S UMENÍM Abstraktné umenie / Pavla Lazárková Trizuljaková

Pavla Lazárková Trizuljaková je dcérou významného slovenského sochára Alexandra Trizuljaka. Narodila sa v Bratislave, kde aj študovala na Strednej umelecko-priemyselnej škole. Pokračovala v Prahe na Vysokej škole umelecko-priemyselnej. Štúdium si doplnila na Teologickej fakulte v Bratislave, doktorát získala na Trnavskej univerzite v odbore teória dejín umenia. Špecializuje sa na textilné výtvarníctvo, návrhárstvu sa venuje hlavne v oblasti liturgického dizajnu. Dva roky po škole pracovala ako reštaurátorka v keramickej dielni, neskôr vyučovala na súkromnej strednej umeleckej škole v Bratislave. V roku 2002 sa vydala a presťahovala na sever Slovenska. V súčasnosti učí na súkromnej strednej umeleckej škole v Žiline. Žije s manželom v Ochodnici na Kysuciach.

Oblečiete si čiernu a hneď máte smutnejšiu náladu ? Cítite sa v žltej izbe úzkostlivo ? Prebúdza vo vás modrá farba pocit uvoľnenia a relaxácie ? Pomocou farieb môžete poslať pozitívnu aj negatívnu správu, podporiť predaj, upokojiť dav alebo dokonca zlepšiť svoj športový výkon.

Grafici, umelci, interiéroví dizajnéri ale aj marketéri už dlho chápu ako môžu rôzne farby výrazne ovplyvniť náladu, pocity a emócie. Farby sú taktiež mocným komunikačným nástrojom a môžu byť používané k zmene fyziologických reakcií. Niektoré farby sú totižto spojované so zvýšeným krvným tlakom, únavou očí, či zvýšenom metabolizme.

Aj napriek všeobecnému nedostatku záujmu výskumu v tejto oblasti sa poňatie psychológie farieb stalo horúcou témou v marketingu, umení, dizajne a rôznych ďalších oblastiach. Veľa zistení z tejto oblasti, nie je oficiálne potvrdených, ale odborníci urobili prinajmenšom niekoľko dôležitých objavov a vyjadrení, o psychológii farieb a vplyve, aký má na nálady, pocity a správanie.

Naše pocity ohľadom farieb sú samozrejme často hlboko osobné, či predchádzajú zvykom našej kultúry. V našej krajine biela farba symbolizuje čistotu a nevinnosť na východe sa spája so smútkom či smrťou. Preto sa na farebné škály treba pozerať z viacerých uhlov pohľadu.

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 18.30 hod.).

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:

– pri vstupe mať na sebe rúško, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy. Preukázanie sa testom už nie je potrebné.

Tešíme sa na Vás!

Zdroj: http://www.ageprana.eu/vplyv-farieb-na-psychiku/ 

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

 

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 27.07.2021 - 18:45Dopravný servis
Mostná
Práca na ceste
21:56
Hričovská
Prekážka na ceste
21:54
Hričovská
Zver pri ceste
20:22
Cesta I/64
Práca na ceste
19:59
Mojšova Lúčka
Kolóna
19:41
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia