Dnes najčítanejšie
Vyše štvrtina pozitívnych PCR testov za včera je zo Žilinského kraja, opäť prevládajú nezaočkovaní
COVID-19 vývoj situácie v kraji

08 júl 2021 - 07:00

PREDNÁŠKA / MALÉ DEJINY UMENIA ALEBO LETO S UMENÍM Abstraktné umenie / Daniela Čarná

Farby a ich symbolika nás sprevádzajú každý deň. Do značnej miery sú závislé od kultúry, v ktorej sa človek narodil a v ktorej žije. Farbami a ich vlastnosťami sa zaoberá niekoľko vedných odborov vrátane psychológie a lekárstva. Ich vplyvom na človeka sa zaoberali už dávne kultúry, napr. harmonické prostredie v súvislosti s farbami skúmali už starí Číňania v učení feng šuej a dodnes sa používajú ich zásady i pri stavbe moderných budov. Farebné spektrum je široké. Všeobecne môžeme farby deliť na teplé (červená, žltá, oranžová) alebo studené (odtiene modrej, zelenej). Každá z nich má i svoju symboliku, napríklad červená je farbou života a energie, žltá optimizmu, zelená prírody, biela predstavuje ideál a čistotu, čierna a tmavošedá je farbou smútku, stresu a negácie. Každý z nás má nejaké farby radšej a cíti sa v nich lepšie.

Svetom abstraktného umenia a psychologickým významom farieb nás prevedie Mgr. Daniela Čarná PhD., galerijná pedagogička a kurátorka súčasného výtvarného umenia.

Študovala dejiny umenia na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave, doktorát absolvovala na Filozofickej fakulte Trnavskej univerzity v Trnave. Počas rokov 2002 až 2014 pôsobila v Galérii mesta Bratislavy, kde založila Oddelenie galerijnej pedagogiky. Venuje sa sprostredkovaniu vizuálneho umenia rôznym cieľovým skupinám. Je kurátorkou desiatok tematických a monografických výstav. Autorsky realizuje vzdelávacie programy, o. i. celoslovenský program pre školy – Umenie zblízka a školenia pre pedagógov. Je členkou Slovenskej sekcie Medzinárodnej asociácie kritikov AICA. Publikuje v časopisoch Prostor Zlín, Ateliér, Jazdec, Profil, Flash Art a je autorkou monografií Igora Kalného, Michala Kerna, Barbory Kožíkovej-Lichej a kníh o umení pre deti Po stopách umenia a Nakresli si ovečku (s Luciou Kotvanovou). V roku 2007 sa umiestnila vo finále Ceny Oskara Čepana Extra za výstavu Z mesta von (2007). Spolu s Luciou Kotvanovou získali ocenenie Rady galérií Slovenska - Biela Kocka v kategórii Edukačný projekt za projekt Detský mediátor (2017) a za projekt Mediátori na výstave Ilony Németh: Eastern Sugar (2018).

Kapacita je obmedzená, preto odporúčame rezervovať si miesta (info@rosenfeldovpalac.sk). Rezervované miesta budeme držať max. 15 min. do začatia predstavenia (t.j. do 16.45 hod.).

Návštevníci hromadných podujatí sú povinní dodržiavať:

– pri vstupe mať na sebe rúško, dezinfikovať si ruky a dodržiavať rozostupy. Preukázanie sa testom už nie je potrebné.

Tešíme sa na Vás!

Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

V spolupráci so Štúdiom Mestského divadla Žilina o.z.

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 27.07.2021 - 17:00Dopravný servis
Strečno
Policajná hliadka
19:12
Stráža
Kolóna
19:10
Strečno
Jama na ceste
18:22
Strečno
Jama na ceste
17:56
Oškerda
Kolóna
17:56
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia