Dnes najčítanejšie
Dnes popoludní uzavrú cestu okolo Vodného diela Žilina, premávka bude obmedzená od 16:00 hod.

22 jún 2021 - 13:06

Kráľ Karol I. Róbert z Anjou Žilinu nenavštívil, žilinské privilégium vydal z tábora pod Trenčianskym hradom

Foto: Kráľ Karol I. Róbert z Anjou Žilinu nenavštívil, žilinské privilégium vydal z tábora pod Trenčianskym hradom
Foto: PMZA

Žilina si tento rok pripomína 700. výročie prvých známych udelených výsad, pri tejto príležitosti sa počas 17. a 18. júna v priestoroch Mestského úradu v Žiline konala odborná konferencia Žilina 1321 – 2021. Postupne tu bolo predstavených 16 príspevkov od viac ako 20 autorov.

Najprekvapivejšie zistenie z celej konferencie bolo konštatovanie, že kráľ Karol Róbert Žilinu nenavštívil. V čase vydania žilinského privilégia sa nachádzal v Trenčíne. Vo svojom príspevku pod názvom Okolnosti vydania privilégia kráľa Karola Róberta pre Žilinu v roku 1321 to potvrdil Vladimír Rábik:

„Ak sa podrobne pozrieme na kráľov itinerár, zistíme, že 12. júla sa nachádzal v poľnom tábore pod Trenčianskym hradom a tam vybavoval všetky záležitosti súvisiace s prechodom jednotlivých území pod kráľovu zvrchovanosť po smrti jeho úhlavného nepriateľa Matúša Čáka Trenčianskeho. Z toho vyplýva, že kráľ Karol Róbert vydal žilinské privilégium v tomto tábore, teda nebol prítomný v Žiline.“ 

Dva dni priniesli prekvapivé informácie a prepojenie generácií historikov

Počas prvého dňa sa diváci dozvedeli nové skutočnosti o prvom žilinskom richtárovi Pezoldovi, o vzťahu Žiliny a Kysúc do konca 17. storočia či daňových súpisoch obyvateľstva z rokov 1715 a 1720. Spoznali mestské opevnenie Žiliny z pohľadu najnovších archeologických výskumov, architektonicko-historický vývoj žilinskej katedrály s dôrazom na najnovšie nálezy z rokov 2020 – 2021, prvú etapu výskumu pri objave krypty v Katedrále Najsvätejšej Trojice v Žiline alebo poznatky z výskumu Kaplnky Panny Márie Loretánskej na Starom cintoríne v Žiline.

Veľký ohlas v publiku vzbudil príspevok Žilinská stará fara a okolnosti jej zániku od riaditeľa Krajského pamiatkového úradu doc. Ing. Miloša Dudáša, CSc. Zaujímavé informácie priniesla aj prednáška o majiteľoch domov na Rínku v 17. storočí či Jezuitské školské hry v Žiline v 18. storočí.

Piatkové príspevky sa vo veľkej miere dotýkali dôležitých osobností spojených s mestom Žilina. Archeológ Mgr. Jozef Moravčík vo svojej prednáške pripomenul význam prof. Richarda Marsinu DrSc. pre históriu Žiliny. Predstavené boli aj rodiny Geromettovcov, Krupovcov, židovských architektov v Žiline a postoj Vojtecha Tvrdého k židovskému obyvateľstvu. 

„Teším sa, že v programe je nadchádzajúca generácia historikov prepojená s tou generáciou, ktorá má za sebou obrovskú výskumnú skúsenosť. Je to skvelá príležitosť na odovzdanie poznatkov a zároveň na využitie potenciálu pre vybudovanie nového zázemia pre historický výskum v Žiline, ktorá si naozaj zaslúži, aby jej dejiny boli veľmi dôsledne spracované a vyústili do monografie mesta,“ povedal prorektor Trnavskej univerzity v Trnave prof. PhDr. Vladimír Rábik, PhD. 

„Prvým krokom je práve táto konferencia, ktorá nám ukáže, kto sa akým témam venuje. Z prítomných historikov sa časom môže vyvinúť autorský tím pre monografiu. Ja verím, že sa nám to podarí a o pár rokov budeme môcť na pôde mesta Žilina privítať do života knihu, ktorá bude venovaná práve jej dejinám,“ doplnil riaditeľ Považského múzea Mgr. Michal Jurecký. Zdroj: PMZA


Dopravný servis
Krasňany
Kolóna
11:15
Košická
Kolóna
11:13
Stráža
Dopravná nehoda
11:10
Bytčica, Dlhá
Stacionárny radar
11:00
Lysica
Dopravná nehoda
11:00
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia