Dnes najčítanejšie
Do večera sa očakáva v Žilinskom kraji výskyt ďalších búrok s krúpami a prívalovými zrážkami

18 jún 2021 - 17:03

Vo Vychylovke štartuje rekonštrukcia historickej železničnej trate, dva kilometre opravia vďaka eurofondom

Foto: Vo Vychylovke štartuje rekonštrukcia historickej železničnej trate, dva kilometre opravia vďaka eurofondom
Foto: ŽSK

Dnes 18. júna 2021 bola slávnostne zahájená rekonštrukcia železničnej trate v expozícii Kysuckého múzea – skanzene Vychylovka, najvzácnejší skvost a lákadlo pre turistov obnovia v takmer dvoch kilometroch od stanice Kubátkovia po železničné depo pred stanicou Skanzen. Druhá menovaná slúži ako nástupište pre návštevníkov.

Po ročnej obnove sa návštevníci môžu tešiť na trať, ktorá bola z bezpečnostných dôvodov uzatvorená po náhlom prívalovom daždi pred viac než 15 rokmi. Pod jej havarijný stav sa podpísala najmä ďalšia erozívna činnosť vody Chmúrovho potoka, ktorá spôsobila ďalšie podmytie trate a následné zosuvy.

Rekonštrukcia bude zahŕňať železničný zvršok a spodok, novú kabelizáciu trate a opravia a dobudujú sa aj mostné objekty, ktoré sa zároveň prispôsobia technickým požiadavkám na jazdu vlakov. Obnova sa dotkne aj nástupišťa v stanici “Kubátkovia” a úrovňových priecestí, na ktorých sa osadia nové drevené hranoly. Navrhované smerové vedenie trasy v plnej miere rešpektuje pôvodný stav a dôjde len k miernym korekciám.

„Revitalizácia kultúrnych pamiatok patrí vždy medzi technicky i finančne najnáročnejšie stavby. Usilujeme sa preto využívať všetky spôsoby, ako obnovovať kultúrne dedičstvo nášho kraja,“ zdôraznila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Náklady na stavebné práce sú rozpočtované na 1 722 995,65 eur a župa ich získala v rámci Programu cezhraničnej spolupráce Interreg V-A Poľsko – Slovensko.

Zvýšia počet jázd

Z vlastných zdrojov krajská samospráva uhradí zo sumy 5%. Ide o ďalšiu rozsiahlu investíciu po výstavbe stanice Skanzen a prepojení kysuckej časti železnice s oravskou, ktorú už župa realizovala v minulosti. Po obnove, ktorá by mala trvať 12 mesiacov, sa do vlakových súprav na trati opäť vrátia návštevníci.

V novom režime budú môcť do historického vlaku nastúpiť už v stanici Kubátkovia a odviezť sa až do sedla Beskyd, ktoré je najvyššie položeným bodom celej trate. Dĺžka trate by tak mala presiahnuť 7,5 km. Jazdy po úvraťovom systéme sú magnetom pre návštevníkov. Hoci sezóna v skanzene trvá len pol roka, v roku 2020 odviezla viac než 23 000 turistov a v bežnom roku to býva ešte viac.

Zdroj: ŽSK

„V letných mesiacoch sú jazdy historickým vlakom vyhľadávanou atrakciou najmä pre rodiny s deťmi. Nový úsek trate nám umožní zvýšiť počet jázd. Sprevádzkovaním stanice Kubátkovia však čiastočne zasanujeme aj problém s parkovaním, nakoľko návštevníci budú môcť parkovať už v dolnej časti,“ vysvetlila riaditeľka Kysuckého múzea Helena Kotvasová. 

Historická lesná úvraťová železnica je zachovanou a funkčne obnovenou časťou bývalej Kysucko-oravskej lesnej železnice (KOLŽ), ktorá vznikla v roku 1926. V roku 1991 bola vyhlásená za Národnú kultúrnu pamiatku. Zachovaný systém úvratí je považovaný za svetový unikát a jednu z mála tratí vo svete, ktorá je dodnes funkčná. Zdroj: ŽSK


Dopravný servis
Hôrky
Kolóna
15:14
Bytčica, Dlhá
Kolóna
15:00
Radoľa
Kolóna
14:55
Vranie
Prekážka na ceste
14:53
Stráža
Iné nebezpečenstvo
14:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia