Dnes najčítanejšie
VIDEO: Na ulici Vysokoškolákov niektorí vodiči bránia plynulej jazde a zipsovému radeniu

15 jún 2021 - 15:04

V Žilinskom kraji sa sčítalo takmer 95 percent obyvateľov. Nesčítaných odporúčajú nepokutovať

Foto: V Žilinskom kraji sa sčítalo takmer 95 percent obyvateľov. Nesčítaných odporúčajú nepokutovať
Foto: ilustračné - pixabay.org

Obyvatelia Žilinského kraja poňali uplynulé sčítanie obyvateľov domov a bytov 2021 (SODB) najzodpovednejšie, keďže podiel sčítaných obyvateľov na celkovej populácii tu dosiahol hodnotu 94,6 percenta. Ako jediný kraj sme preskočili hranicu 94 percent, priemer Slovenska sa pohybuje na úrovni medzi 92 až 93 percent populácie. Výrazne k tomu prispela nízka účasť v Bratislavskom kraji, kde sa nesčítal až každý desiaty obyvateľ. Podobne je na tom aj región okolo Košíc.

Po Bratislavskom a Trenčianskom kraji je Žilinský kraj tretí v najmenšom počte vybavených požiadaviek na mobilných asistentov, tí pomáhali obyvateľom, ktorí nedokázali sami vyplniť formulár prostredníctvom internetu. Na celom Slovensku sa najviac ľudí sčítalo 26. mája 2021, najčastejšie ľudia vypĺňali formulár o sčítaní v stredu.

Štatistický úrad Slovenskej republiky (ŠÚ SR) teraz bude pracovať so získanými údajmi a postupne zverejní výsledné analýzy a závery zo sčítania. Informácie o celkovom počte obyvateľov Slovenskej republiky by sme sa mali dozvedieť na prelome rokov, sčítanie v budúcom roku poskytne detailne údaje o domoch a bytoch, základné údaje o obyvateľoch či domácnostiach.

Aj keď je v Žilinskom regióne najnižší počet ľudí, ktorí odmietli alebo sa z rôznych dôvodov nesčítali, štatistický úrad ako organizátor sčítania neodporúča pokutovať tieto osoby. Práve hrozba pokuty visela nad ľuďmi, ktorí sa odmietnu zapojiť do povinného čítania. O prípadnom udelení pokuty rozhodne mesto Žilina:

„O udelení pokuty rozhoduje v zmysle zákona obec. Tá sa môže a nemusí rozhodnúť pokuty udeľovať. Zákon jej to explicitne neukladá. Sadzba je od 50 do 250 eur za nesčítaného. Štatistický úrad vzhľadom na vysoký počet samosčítaných neodporúča udeľovať pokuty,“ potvrdila Jasmína Stauder, hovorkyňa pre SODB 2021.

K 31. 03. 2021 sa online sčítalo 4,84 milióna obyvateľov. Dňa 13. 06. 2021 sa na Slovensku skončilo asistované sčítanie. Asistovane sa počas šiestich týždňov sčítalo 376-tisíc obyvateľov. Celkovo sa v Slovenskej republike k 13. 06. 2021 samosčítalo (online a asistovane) 5,22 milióna obyvateľov. Podiel sčítaných obyvateľov v rámci online sčítania a asistovaného sčítania dosiahol 92,7% sčítaných z odhadovaného počtu.

Dopravný servis
Rudinka
Práca na ceste
19:27
Strečno
Kolóna
18:58
Strečno
Jama na ceste
18:28
Košická
Prekážka na ceste
17:56
Terchová
Iné nebezpečenstvo
17:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia