Dnes najčítanejšie
Dve lekárky žilinskej nemocnice zvíťazili v prestížnej ankete TOP lekári na Slovensku
COVID-19 vývoj situácie v kraji

04 jún 2021 - 10:52

Ochranári našli v Malej Fatre premazané karty vo fotopascách, zachytili aj tok hlucháňa hôrneho

Foto: Ochranári našli v Malej Fatre premazané karty vo fotopascách, zachytili aj tok hlucháňa hôrneho
Foto: M. Kalaš - NP Malá Fatra

Každoročne počas jarného obdobia zabezpečuje Správa Národného parku Malá Fatra aj kontroly tokanísk hlucháňa hôrneho. Jeho stavy sú veľmi nízke a tokaniská v území sa dajú zrátať na prstoch jednej ruky.

„Monitoring tokanísk sa vykonáva na základe fyzických kontrol, ale aj za pomoci fotopascí. Tieto sú inštalované v priestore tak, aby bol zachytený tok, počet tokajúcich jedincov ako aj širšie okolie lokality s dôrazom na možnosť zistenia výskytu aj ďalších druhov živočíchov ako napr. šelmy, iné druhy vtákov, ale aj diviačej zveri či pohyb osôb,“ informujú správcovia Tomáš Flajs a Gabriela Kalašová.

Zníženie populácie má niekoľko príčin, medzi inými aj strata biotopu vďaka ťažbe v starých lesoch, pohyb lyžiarov alebo skialpinistov mimo vyznačené plochy, nárast diviačej zveri, líšok alebo nezákonný lov. Pre zistenie stavu boli na tokanisku vo východnej časti územia umiestnené dve fotopasce. Správcov pri ich kontrole stav nepotešil, niekto premazal pamäťové médiá:

„Pri ich kontrole nás čakalo nepríjemné prekvapenie. Fotopasce neboli síce ukradnuté, ale pamäťové karty boli zmazané a zamknuté pre ďalšie zapisovanie údajov. Vymazané údaje sa však podarilo úspešne obnoviť a zistili sa zaujímavé veci. Dňa 10. mája v skorých ranných hodinách zaznamenala fotopasca osobu. Následne, o dva dni neskôr bolo s fotopascami manipulované a dáta boli vymazané. A to aj napriek tomu, že v nich bola umiestnená vizitka zamestnanca Správy NP Malá Fatra.“

Krádežiam fotopascí má predchádzať GPS lokátor. Nakoniec sa podarilo obnoviť dáta a na videu je možné vidieť unikátne zábery tokajúceho hlucháňa. „Znovu sa potvrdilo, že fotopasce sú výborným nástrojom pre neinvazívny monitoring živočíchov. Z toho dôvodu prosíme verejnosť, pokiaľ v území nájde fotopascu, aby s ňu akýmikoľvek spôsobom nemanipulovali. Predstavuje totiž zdroj cenných poznatkov,“ uzavreli Tomáš Flajs a Gabriela Kalašová.

Zdroj: NP Malá Fatra


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
07:14
Estakáda
Jama na ceste
06:37
Krasňany
Policajná hliadka
05:43
Strečno
Iné nebezpečenstvo
04:45
Strečno
Zver pri ceste
00:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia