Dnes najčítanejšie
V Rajeckej doline otvorili dôležitý úsek cyklotrasy, úlohy krstného otca sa zhostil Juraj Sagan

31 máj 2021 - 10:00

VERNISÁŽ: Milan Veliký / Pominuteľnosť okamihu

Milan Veliký predstavuje kultúrnej verejnosti na svojej „sólo” výstave dve kolekcie -veľkoformátové abstrakcie a dokumenty - živá fotografia.

V týchto dňoch sa Milan Veliký predstavuje kultúrnej verejnosti na svojej „sólo” výstave – teraz v Rosenfeldovom paláci v Žiline.

Vyšiel z amatérskeho prostredia - tak ako mnohí z nás. Svojím talentom, inteligenciou, pracovitosťou, sebakritickým myslením a vášňou k fotografii sa prepracoval medzi najvýznamnejších fotografov svojej generácie.

Expozícia sa skladá, s výnimkou zopár starších fotografií, z dvoch tematických blokov.

Prvým je kolekcia veľkoformátových farebných fotografií, ktoré autor nazýva “abstrakciami”. Tieto obrazy mi pripomínajú diela z obdobia analytického kubizmu, kde sa konkrétne objekty rozkladom tvarov priblížili k hranici abstraktnej maľby. V týchto autorových novotvaroch sa však objavujú náznaky nových konkrétnych prvkov, na ktoré upozorňujú názvy fotografií. Vzniká tak pozoruhodne jednotná a pôsobivá séria obrazov.

Druhou časťou sú čiernobiele fotografie, dokumenty s výrazným výtvarným vyznením – štýl, ktorému sa vravievalo “živá fotografia”. Fotografie sú dynamické a naozaj živé.

Milan Veliký má prirodzený zmysel pre brilantnú kompozíciu a pre “rozhodujúci okamih”. Na ten okamih však nečaká pasívne, ale rozhoduje o ňom on sám. Často mu pomôže komunikácia, väčšinou náhodná, s fotografovanými ľuďmi a z jeho fotografií je cítiť empatiu a sympatiu k týmto ľuďom, čo je dnes vzácny úkaz.

Želám obecenstvu potešenie z pozerania a čítania fotografií Milana Velikého a verím, že výstavu navštívia aj viackrát.

Prof. Ján Krížik, Art.D, kurátor

Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.

Výstavu podporili Mesto Žilina, Žilinský samosprávny kraj a Krajské kultúrne stredisko v Žiline.

  • 27. máj 2021 - 8. júl 2021

Naďalej je potrebné dodržiavať zvýšené hygienické štandardy, nutné rúško na tvári, dezinfekcia rúk – dezinfekčným zariadením v RP, dodržiavať soc. odstup.

Tešíme sa na Vás!

 

 

 

 

 

 

Miesto: Rosenfeldov palác
Dátum: 17.06.2021 - 17:30

0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
10:43
Teplička nad Váhom
Iné nebezpečenstvo
10:40
Nemocničná
Práca na ceste
10:28
Celulózka
Práca na ceste
10:24
Strečno
Jama na ceste
10:08
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia