Dnes najčítanejšie
Hasiči absolvovali na stavbe diaľnice pri Žiline cvičenie, zraneného pracovníka zlaňovali z mostného piliera
COVID-19 vývoj situácie v kraji

17 máj 2021 - 12:17

Na území Žilinského kraja hrozí povodeň, SHMÚ vydal hydrologické výstrahy pre viaceré okresy

Foto: Na území Žilinského kraja hrozí povodeň, SHMÚ vydal hydrologické výstrahy pre viaceré okresy
Foto: ilustračné

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ) dnes 17. mája 2021 vydal v súvislosti s aktuálnym počasím hydrologické výstrahy prvého a druhého stupňa. Tie platia pre osem okresov v Žilinskom kraji a varujú pred povodňami.

Vzhľadom na spadnutý a očakávaný trvalý dážď je predpoklad vzostupu vodných hladín na tokoch, pričom hrozí dosiahnutie a prekročenie vodných stavov zodpovedajúcich stupňom povodňovej aktivity.

Trvanie výstrah prvého aj druhého stupňa je na území Žilinského kraja od dnešného rána do 18. mája 2021 - 15:00 hod.

2. stupeň

1. stupeň

Meteorológovia zároveň upozorňujú pred ďalším dažďom, spadnúť môže ďalších 15 až 35 milimetrov zrážok. Takmer na celom území Žilinského kraja platí výstraha druhého stupňa, pre okresy Tvrdošín a Námestovo bol vydaný najnižší prvý stupeň.

„Vzhľadom na predchádzajúce zrážky a nasýtenosť povodí predstavuje tento úhrn zvýšené nebezpečenstvo pre ľudské aktivity. Predpokladaný úhrn a intenzita zrážok sú v danej ročnej dobe a oblasti nadpriemerné a pravdepodobnosť spôsobenia škôd je vysoká,“ spresňuje SHMÚ.

Pred rokom spôsobili prívalové zrážky v Žiline a prímestských častiach výrazný vzostup vodných hladín. V mestskej časti Bôrik sa pri čerpacej stanici Shell vylial potok Všivák a zaplavil celé parkovisko. Niektoré vozidlá si stihli majitelia preparkovať, iné voda kompletne zatopila.

Zaplavená vtedy bola aj ulica Kamenná či podjazd na ulici Obvodová. Hasiči sa snažili vodu odčerpávať, doprava však vtedy postupne skolabovala v celom meste.

Zdroj: SHMÚ


Dopravný servis
Závodská cesta
Kolóna
16:43
Priemyselná
Jama na ceste
16:39
Rajecké Teplice
Policajná hliadka
16:38
Cesta I/64
Policajná hliadka
16:38
Rajecká cesta
Kolóna
16:29
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia