Dnes najčítanejšie
VIDEO: Oblasť Liptova dnes zasiahla silná búrka s krúpami, ulice v obci Likavka zaplavila voda

17 máj 2021 - 12:21

Prímestská doprava v Žilinskom kraji jazdí oddnes v plnom režime, prekrytie tváre zostáva

Foto: Prímestská doprava v Žilinskom kraji jazdí oddnes v plnom režime, prekrytie tváre zostáva
Foto: ilustračné - ŽSK

Spoje prímestskej autobusovej dopravy v Žilinskom kraji začínajú od dnešného dňa 17. mája 2021 jazdiť plnom režime bez obmedzení tak, ako tomu bolo pred vypuknutím pandémie. Obaja zazmluvnení dopravcovia v Žilinskom kraji tak budú nasadzovať spoje v plnom rozsahu:

„Vzhľadom na zlepšujúcu sa epidemiologickú situáciu v súvislosti so šírením ochorenia Covid – 19 a na uvoľnenie protipandemických opatrení budú prímestské autobusy v Žilinskom kraji od 17.5.2021 premávať v ,,plnom“ režime t. j. ako v režime počas pracovných dní a dní školského vyučovania,“  informuje Žilinská župa.

Naďalej platí povinné prekrytie tváre počas pobytu v interiéri dopravného prostriedku: „Priestory budú pravidelne dezinfikované. Cestujúci je počas celej doby prepravy povinný mať prekryté horné dýchacie cesty respirátorom FFP2 alebo rúškom v zmysle COVID AUTOMATU na úrovni okresov.“

Menej jazdenia znamená viac výdavkov župy

Rýchlo meniaca sa situácia s vývojom pandémie dospela až do štádia, v ktorom Žilinský samosprávny kraj informoval o aktualizácii cestovných poriadkov len na súkromnom webe, a nie fyzicky na samotných výveskách na zastávkach. Dôvodom bol fakt, že nové opatrenia mohli meniť podmienky rýchlejšie, ako by stihla župa meniť vývesky.

Výrazný pokles mobility počas núdzového stavu v roku 2020 znamenal v súčte medziročne o takmer 9 miliónov menej prepravených cestujúcich, výpadok na tržbe z predaja cestovných lístkov vyčíslili na sumu takmer 4,5 milióna eur.

V dôsledku toho narástli aj výdavky na prímestskú autobusovú dopravu v Žilinskom kraji. Kým jej prevádzka stála v roku 2019 25,4 milióna eur, za uplynulý rok musela Žilinská župa vynaložiť 30,5 milióna eur, teda o vyše päť miliónov naviac. Tabuľka nižšie ukazuje čerpanie bežných výdavkov pre dopravcov zabezpečujúcich prímestskú autobusovú dopravu v roku 2020. Aj tento rok vyrazia na cesty v Žilinskom kraji cyklobusy.
0 reakcií


Dopravný servis
Oškerda
Kolóna
09:08
Na Horevaží
Kolóna
09:08
Strečno
Kolóna
08:41
Rajecká cesta
Stacionárny radar
08:40
Strečno
Jama na ceste
08:28
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia