Dnes najčítanejšie
Policajti odhalili za týždeň ďalších 80 opitých vodičov, muž z Bytče nafúkal takmer 4 promile

14 máj 2021 - 19:19

V štyroch obciach v Žilinskom kraji sa budú v sobotu 15. mája konať voľby na starostov a poslancov

V sobotu 15. mája 2021 sa na Slovensku uskutočnia doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí. Konajú sa tam, kde sa z rôznych dôvodov uvoľnil mandát na funkciu. Obyvatelia tridsiatich obcí si tak budú voliť nových starostov a poslancov obecných zastupiteľstiev.

Spolu sa bude voliť 9 starostov a 29 poslancov obecných zastupiteľstiev. Na území Žilinského kraja sú naplánované voľby v štyroch obciach, z ktorých dve sú na Liptove, jedna v Turci a posledná v Rajeckej doline. Volebné miestnosti otvoria v čase medzi 07:00 hod. a 22:00 hod., následne začnú s počítaním hlasov.

Doplnkové voľby sa uskutočnia v obciach:

Právo voliť do orgánov samosprávy obce má občan Slovenskej republiky a cudzinec, ktorý má trvalý pobyt v obci a najneskôr v deň konania volieb dovŕši 18 rokov veku.

Na osoby, ktoré majú nariadenú domácu izoláciu, sa vzťahuje prekážka práva voliť. Vyplýva to zo zákona o podmienkach výkonu volebného práva, pričom ide o zákonom ustanovené obmedzenie osobnej slobody z dôvodov ochrany verejného zdravia.

Volebné komisie musia dodržiavať platné protiepidemické opatrenia

Aby komisie boli schopné identifikovať voličov s prekážkou práva voliť, budú fungovať v súčinnosti s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva. Vo volebný deň dostanú zoznamy voličov s vyznačenými osobami, ktoré majú nariadenú domácu izoláciu.

Osoby, ktoré sa zo závažných najmä zdravotných dôvodov nemôžu dostaviť do volebnej miestnosti, môžu požiadať okrskovú volebnú komisiu o hlasovanie do prenosnej volebnej schránky, ako je to obvyklé pri všetkých ostatných voľbách.

To sa nevzťahuje na osoby s nariadenou domácou izoláciou, ktoré majú prekážku práva voliť. Takéto osoby nemôžu hlasovať osobne vo volebnej miestnosti ani mimo nej do prenosnej volebnej schránky.0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:29
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:07
Budatínska Lehota
Kolóna
19:24
Hričovská
Kolóna
18:53
Budatínska Lehota
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia