Dnes najčítanejšie
Policajti odhalili za týždeň ďalších 80 opitých vodičov, muž z Bytče nafúkal takmer 4 promile

14 máj 2021 - 13:12

Budovu na Hornom Vale chce Žilina prerobiť na PASÁ:Ž, nové priestory majú zapojiť občanov

Mestská budova na Hornom Vale v samotnom centre Žiliny je dnes obsadená len čiastočne, sídli tu napríklad Útvar hlavného architekta mesta Žilina. V poslednom čísle novín predstavila žilinská radnica zámer vybudovať tu priestory pre organizáciu s názvom PASÁ:Ž, ktorá sa má orientovať na oblasti verejného priestoru, architektúry, urbanizmu, verejnej správy a občianskej participácie.

„Postupne sa stane dejiskom výstav, tvorivých dielní, prednášok expertov a vzdelávacích programov zameraných na tieto témy. Vznikne tak otvorená platforma pre dialóg medzi expertmi, úradníkmi a obyvateľmi mesta, s cieľom zvýšiť zapojenie občanov a miestnych komunít do tvorby verejného priestranstva a služieb. V priestoroch budovy je tiež plánovaná galéria zameraná na témy verejného priestoru, architektúry a urbanizmu, kaviareň s priestorom pre organizovanie verejných diskusií a iných podujatí, design shop či kancelárie, prednáškové a workshopové miestnosti pre budúcu organizáciu, ktorá bude v prípade získania titulu Európske hlavné mesto kultúry 2026 koordinovať celý projekt,“ informuje mesto.

Realizácia projektu nie je naviazaná na prípadný zisk titulu Európske hlavné mesto kultúry pre rok 2026, o ktorý aktuálne Žilina bojuje s Nitrou a Trenčínom. V prípade víťazstva bude možné pracovať na kultúrnom obohatení regiónu vďaka masívnej finančnej podpore zo strany vyhlasovateľa súťaže. Projekt PASÁ:Ž vychádza z iniciatívy tímu, ktorý pripravuje kandidatúru mesta a pri jeho tvorbe spolupracuje práve s Útvarom hlavného architekta, sídliacim v budove. Pri vytváraní koncepcie sú inšpiráciou obdobné inštitúcie v Bratislave alebo Prahe.

„Budúce aktivity organizácie PASÁ:Ž predstavujú napr. workshopy pre odbornú verejnosť a pracovníkov verejnej správy na aktuálne témy, participatívne projekty pre zapájanie občanov do procesu plánovania mesta, vzdelávacie programy pre deti o architektúre či série tvorivých dielní a dočasných architektonických intervencií, ktoré budú mať za cieľ vytvoriť kvalitnejší verejný priestor a priniesť nový život do zanedbaných častí mesta. Súčasťou bude aj projekt s názvom Kreatívna byrokracia, ktorý bude pozostávať zo školení a tréningov pre zamestnancov verejných inštitúcií zameraných na inovatívne spôsoby tvorby mestských politík a zlepšovania verejných služieb,“ popisuje samospráva.

Priestory donedávna slúžili aj pre potreby antigénového testovania. V spolupráci so Slovenským Červeným krížom tu bolo jedno z dvoch mestom zabezpečovaných testovacích miest. Po čiastočnej rekonštrukcii priestorov na jeseň je naplánovaná interaktívna výstava k pripravovanej kreatívnej o kultúrnej stratégii mesta s názvom Kreatívna Žilina 2035. Na celkovú rekonštrukciu budovy plánuje samospráva vyhlásiť verejnú architektonickú súťaž ešte v tomto roku.


Prvotná vizualizácia obnovy. Zdroj: Radničné noviny0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:29
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:07
Budatínska Lehota
Kolóna
19:24
Hričovská
Kolóna
18:53
Budatínska Lehota
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia