Dnes najčítanejšie
Z mosta na sídlisku Vlčince odpadla kovová konzola, rekonštrukcia by sa mohla začať v budúcom roku

12 máj 2021 - 17:29

FOTO: Mobilná očkovacia jednotka v Žilinskom kraji má na konte prvý výjazd do Rajeckej doliny. Postupne prejde región

Žilinská župa rozširuje možnosti očkovania pre obyvateľov, dnes vyšla do terénu prvýkrát Mobilná očkovacia jednotka (MOJ) zriadená pri epidemiologickej ambulancii ŽSK v Žiline. Očkovací tím zaočkoval imobilných obyvateľov regiónu, zahŕňa zdravotnícky i administratívny personál.

Historicky prvý výjazd sa uskutočnil do Rajeckej doliny, v Kunerade a Šuji si dal za cieľ zaočkovať 19 pacientov. Tento týždeň bude MOJ ešte očkovať v Sučanoch, Belej, Krasňanoch a Stráži, postupne však navštívi všetky regióny.

Očkovanie tých najohrozenejších si župa stanovila ako svoju prioritu a pripravovala ho niekoľko týždňov. Ide pritom o náročný administratívny i logistický proces, ktorý prebieha v úzkej spolupráci s mestami a obcami.

Profesionálni zdravotníci prídu zaočkovať imobilných pacientov až k nim domov. Zdroj: ŽSK

Samosprávy zozbierali potrebné údaje a zaslaným dotazníkom nahlásili župe počty imobilných obyvateľov, ktorí prejavili záujem o vakcináciu v mieste svojho bydliska. V prvom kole kraj takto zaevidoval 459 žiadostí o výjazd očkovacej jednotky.

Obce mali nahlásiť prioritne ležiacich občanov, vekovú hranicu tentokrát župa stanovila na 18+, nakoľko vážne diagnózy postihujú aj mladšie ročníky. Vakcinácia prebehne priamo v pohodlí domova bez nutnosti zložitých presunov, a to podľa vopred určeného harmonogramu.

Výjazdové očkovacie skupiny pomáhajú posilniť kapacity

Práve logistika zohráva významnú úlohu pri plánovaní a efektívnom využití ľudských i materiálnych zdrojov. „Mobilná očkovacia jednotka je schopná zaočkovať v priemere okolo 12 imobilných pacientov denne. Snažíme sa o to, aby boli kapacity každého výjazdu využité na jeho maximum,“ povedala riaditeľka odboru zdravotníctva Silvia Pekarčíková.   

Počas posledného víkendu Žilinský kraj zahájil pilotné očkovanie aj v odľahlých obciach Kysúc. K tomuto účelu kraj využil výjazdovú očkovaciu skupinu Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci, ktorá je schopná zaočkovať aj 500 ľudí za deň.

„Najbližší víkend budú výjazdové skupiny nemocníc očkovať v okrese Turčianske Teplice a Námestovo,“ doplnila predsedníčka ŽSK Erika Jurinová a upresnila, že táto forma vakcinácie je určená pre starších ľudí, ktorým zdravotný stav umožňuje dostať sa na miesto vakcinácie priamo v ich obci.

„Mobilná očkovacia jednotka sa naopak bude venovať individuálnym výjazdom k občanom, ktorí sa pre vážne zdravotné postihnutie nedokážu dopraviť na miesto očkovania, a to ani za pomoci svojich príbuzných ,“ vysvetlila županka. Spolu s výjazdovými skupinami a 16 očkovacími centrami sa takto Žilinský kraj usiluje poskytnúť možnosť vakcinácie čo najširšej verejnosti. 

0 reakcií
Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Bytčica, Dlhá
Kolóna
10:45
Rajecká cesta
Kolóna
10:38
Veľká Okružná
Dopravná nehoda
10:29
Strečno
Kolóna
10:10
Strečno
Kolóna
09:57
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia