Dnes najčítanejšie
Policajti odhalili za týždeň ďalších 80 opitých vodičov, muž z Bytče nafúkal takmer 4 promile

10 máj 2021 - 18:56

Žilinská župa otvorí nový moderný študijný odbor pre opatrovateľky v Liptovskom Mikuláši

Foto: Žilinská župa otvorí nový moderný študijný odbor pre opatrovateľky v Liptovskom Mikuláši
Foto: ŽSK

Sektor sociálnych služieb v celoslovenskom meradle dlhodobo zápasí s akútnym nedostatkom pracovnej sily. Dôvodmi pre úbytok zamestnancov v sociálnych službách je predovšetkým vysoká náročnosť tohto zamestnania, o ktoré nie je vo verejnosti záujem.

Negatívnu prognózu potvrdzuje i Žilinský kraj. Veková štruktúra opatrovateľov v župných zariadeniach atakuje 47 rokov, v prípade sestier je to už 49 rokov.

„Vnímame, že priemerný vek zamestnancov v našich domovoch sociálnych služieb veľmi rýchlo rastie, no mladá generácia neprichádza,“ povedala predsedníčka ŽSK Erika Jurinová. Zvrátiť negatívny trend si stanovila župa ako hlavnú ambíciu v Memorande o spolupráci, ktoré dnes uzavrel kraj s Občianskym združením Akadémia vzdelávania a výskumu v sociálnych službách.

Nosnou myšlienkou dokumentu je spolupráca v rámci zabezpečenia kvalitného vzdelávania v sociálnych službách. „Cieľom tohto vzdelávania je zatraktívniť povolanie doterajšej profesie opatrovateľky pre mladú generáciu a vytvoriť moderný učebný odbor,“ vysvetlila riaditeľka odboru sociálnych vecí ŽSK Iveta Ďurišová.

Žilinská župa sa touto iniciatívou stane prvým slovenským krajom, ktorý spustí učebný program experimentálneho vzdelávania odborných asistentov a pestúnov. Vzdelávací proces bude tvorený na základe inovatívnych postupov zahraničného modelu uznávanej odborníčky v oblasti prof. Moniky Krohwinkel.

Podpis memoranda. Zdroj: ŽSK

Výučba by mala prebiehať na Strednej zdravotnej škole v Liptovskom Mikuláši, ktorej zriaďovateľom je Žilinský kraj. Vzdelávať bude mladých ľudí na 3-ročnom dennom štúdiu a večernom štúdiu v rozsahu jedného roka. Spolupráca s OZ Akadémia vzdelávania a výskumu v sociálnych službách nie je pre kraj novinkou.

Bohaté odborné skúsenosti jeho predsedníčky Márie Kovaľovej, ktorá v súčasnosti pôsobí na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny Slovenskej republiky, župa zapracovala i do Koncepcie rozvoja sociálnych služieb v ŽSK. „Sme otvorení všetkým návrhom na zlepšenie, ktoré prichádzajú z občianskeho sektora. Verím, že i týmto krokom sa nám podarí zastabilizovať situáciu v sociálnych službách,“ dodala predsedníčka Jurinová.
0 reakcií
Zdroj: TS ŽSK


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:29
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:07
Budatínska Lehota
Kolóna
19:24
Hričovská
Kolóna
18:53
Budatínska Lehota
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia