Dnes najčítanejšie
Policajti odhalili za týždeň ďalších 80 opitých vodičov, muž z Bytče nafúkal takmer 4 promile

06 máj 2021 - 15:50

Zábrany na ceste z Bytčice do Rosiny blokujú autám prejazd, samospráva bude vo veci ďalej konať

Cesta medzi mestskou časťou Žilina - Bytčica a obcou Rosina už roky slúži mnohým motoristom ako efektívna skratka. Vodiči si vďaka nej dokážu skrátiť trasu v rámci mesta o niekoľko kilometrov alebo sa v prípade dopravnej zápchy vyhnúť zdržaniam.

Počas výstavby diaľničného privádzača bola asfaltová komunikácia uzatvorená po dobu niekoľkých mesiacov. V novembri minulého roka ju po dokončení premostenia opäť sprístupnili, čo motoristická verejnosť ocenila. Prepojenie sa tak stalo opäť frekventovaným.

So zachovaním cesty však niektorí z obyvateľov Bytčice už v minulosti vyjadrili nespokojnosť. Dôvodom malo byť práve nasmerovanie ďalšieho objemu dopravy do obytnej zóny, čo by znížilo komfort bývania v lokalite. V pôvodnom návrhu  výstavby privádzača sa preto počítalo s jej zrušením, neskôr sa na základe požiadavky polície a obce Rosina návrh znovu zaradil do realizácie.

Obyvatelia žijúci v tesnej blízkosti frekventovanej cesty v Bytčici vyjadrili svoju nespokojnosť s rastúcim tranzitom aj formou petície. Tú spísali ešte v roku 2018, ministerstvo dopravy jej ale nevyhovelo.

Žilinská samospráva potvrdila ešte v roku 2019, že obdržala od troch podielových spoluvlastníkov pozemku, na ktorom je situovaná predmetná komunikácia, žiadosť na odstránenie stavby. Ďalší dvaja podieloví spoluvlastníci uvedeného pozemku s odstránením stavby komunikácie naopak nesúhlasili.

V súčasnosti sú na približne 170-metrovom úseku cestnej komunikácie umiestnené rôzne zábrany, ktoré znemožňujú prejazd akýchkoľvek vozidiel. Tranzitná doprava tak momentálne smeruje cez iné vedľajšie ulice, kde pre šírkové pomery a horšiu prehľadnosť občas dochádza ku kolíznym situáciám.

Mesto Žilina pristúpilo vo štvrtok 15. apríla 2021 v ranných hodinách k odstráneniu zábran tvoriacich prekážku. Odvolalo sa pritom na povinnosť, ktorá mu vyplýva zo zákona o cestnej premávke. Krátko po odstránení sa však prekážky na ulici objavili opäť, samospráva preto plánuje vo veci ďalej aktívne konať.

Galéria: 3 fotky

Časť obmedzenej komunikácie slúži podľa vyjadrenia mesta dlhodobo ako súčasť dopravného systému aj v rámci mestskej časti Bytčica. Radnica v danej veci neustále aktívne konala a prekážky cestnej premávky sa už pokúšala odstrániť aj v minulosti.

„Samospráva bude i naďalej postupovať v danej veci aktívne tak ako doteraz v zmysle platnej legislatívy ako správca miestnych komunikácií na území mesta a príslušný cestný správny orgán,“ uviedol hovorca mesta Vladimír Miškovčík.
0 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Iné nebezpečenstvo
21:29
Lavobrezná
Prekážka na ceste
21:07
Budatínska Lehota
Kolóna
19:24
Hričovská
Kolóna
18:53
Budatínska Lehota
Kolóna
17:59
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia