Dnes najčítanejšie
Na moste pred Krasňanmi sa začalo s rekonštrukciou, vodiči stoja v kolónach

04 máj 2021 - 19:19

Na Slanickom ostrove umenia na Orave otvoria 48. letnú turistickú sezónu, loď OGSLANICA bude premávať denne

Foto: Na Slanickom ostrove umenia na Orave otvoria 48. letnú turistickú sezónu, loď OGSLANICA bude premávať denne
Foto: Slanický ostrov. Zdroj: F. Rišiaň

Slanický ostrov umenia bude otvorený pre verejnosť už od stredy 5. mája 2021, Oravská galéria ponúka vyhliadkovú plavbu po Oravskej priehrade spojenú s prehliadkou expozícií tradičného ľudového umenia. Loď OGSLANICA s kapacitou 90 miest bola vyrobená pre Oravskú galériu a zakúpená v roku 2005 z prostriedkov zriaďovateľa, ktorým je Žilinský samosprávny kraj.

Atraktívna plavba a jedinečné expozície zaradili Slanický ostrov umenia medzi najnavštevovanejšie kultúrne miesta Oravy. „Z piatich osád, ktoré navždy zmizli pod vodou priehrady v roku 1953 sa ako ostrov zachovalo iba návršie s kostolom a kalváriou, ktoré kedysi tvorilo dominantu obce Slanica. O niekoľko rokov vznikla myšlienka vytvoriť na tomto jedinečnom miestestále expozície Oravskej galérie, ktoré boli otvorené v rokoch 1971 – 1973. V interiéri barokovo-klasicistického kostola je nainštalovaná expozícia tradičnej ľudovej plastiky a maľby a v exteriéri ostrova vzniklo lapidárium oravskej kamenárskej tvorby 18. a 19. storočia,“ informujú zástupcovia Oravskej Galérie.

Zdroj: Oravská galéria

V bývalej hrobke sa nachádza expozícia histórie zatopených obcí a budovania Oravskej priehrady. Ostrov umenia, pokoja, meditácie. Tieto prívlastky patria miestu, ktoré od roku 1971 uprostred Oravskej priehrady každoročne víta návštevníkov domácich, ale aj z iných kútov sveta.

Expozíciami, ktoré prezentujú vzácne kultúrne dedičstvo v podobe tradičného ľudového umenia doposiaľ prešlo už viac ako 1 854 700 návštevníkov. Aj tento rok ostrov opäť ožíva, počas sezóny od 5. mája do 30. septembra, loď denne premáva z prístavu č. 2 v Slanickej Osade, aby zvedavých turistov spoľahlivo dopravila na miesto, ktoré nemá v strednej Európe obdobu.

„Okrem samotnej prehliadky expozícií poskytujeme vyhliadkovú plavbu po priehradnom jazere s pôsobivou panorámou okolitých hôr, ktorým dominuje Babia Hora a oravská časť Západných Tatier – Roháčov. Aj v roku 2021 pripravujú spoločne občianske združenie Kult.1629, ŽSK a Oravská galéria druhý ročník podujatia Slanický ostrov divadla, na ktoré včas upriamime Vašu pozornosť,“ dodávajú predstavitelia galérie. Viac nájdete aj na www.oravskagaleria.sk

Stála expozícia Tradičného ľudového umenia v interiéri kostola. Zdroj: Oravská galéria

 
Zdroj: Oravská galéria


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
23:24
Strečno
Jama na ceste
21:27
Stráža
Iné nebezpečenstvo
20:38
Estakáda
Prekážka na ceste
20:09
Strečno
Iné nebezpečenstvo
19:42
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina