Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

03 máj 2021 - 16:18

Žilinská župa vyhlásila za rok 2020 zákazky za vyše štvrť miliardy, obstaráva najviac spomedzi krajov

Foto: Žilinská župa vyhlásila za rok 2020 zákazky za vyše štvrť miliardy, obstaráva najviac spomedzi krajov
Foto: ilustračné

Žilinský samosprávny kraj je lídrom v počte zverejnených verejných obstarávaní, v profil na portáli Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) mal za rok 2020 vyhlásených 202 súťaží v celkovej sume vyše 264 miliónov eur. Ukončiť sa podarilo 139 obstarávaní v hodnote 18,29 miliónov eur.

Pri pohľade na ostatné kraje je jasné, že Žilinský samosprávny kraj využíva verejné obstarávanie násobne viac ako ostatné župy. Druhý v poradí je Nitriansky samosprávny kraj s vyhlásenými 51 súťažami. Pri hodnotení je však nutné brať do úvahy fakt, že Žilinská župa je jedinou, ktorá má pod svojou správou aj nemocničné zariadenia.

Rovnako v posledných rokoch sem v rámci končiaceho eurofondového obdobia 2014 - 2020 putovala až štvrtina doteraz vyplatených štrukturálnych a investičných fondov. Pod vyše štvrť miliardovú hodnotu vyhlásených objemov zákaziek sa podpísalo najmä obstaranie služieb prímestskej autobusovej dopravy pre regióny Liptov a Oravy.

Zákazka v predpokladanej hodnote viac ako 203 miliónov eur tvorí približne štyri pätiny spomínaného objemu. Bez nich boli vyhlásené alebo ukončené zákazky za 62 miliónov eur bez DPH. Predstavitelia odboru verejného obstarávania na župe vypočítali, že za roky 2020 a 2019 sa podarilo vďaka verejnému obstarávaniu ušetriť vyše 15 miliónov eur, a to ako rozdiel medzi predpokladanou hodnotu zákazky a skutočne vysúťaženou sumou.

Hospodárenie župy ocenili aj v štúdii, kontrolóri nenašli výraznejšie pochybenia

Vysokú mieru súťaženia ocenilo aj hodnotenie zadávateľov verejných zákaziek na Slovensku, podľa výskumu na Fakulte sociálnych vied Karlovej univerzity, na ktorom sa podieľala aj Nadácia zastavme korupciu. Žilinský samosprávny kraj spomedzi všetkých hodnotených samosprávnych krajov získal 1. miesto s indexom hodnotenia 77 % a hodnotením „zadávateľ sa nevyhýba súťaženiu podľa zákona“:

„Zadávateľ vhodne využíva delenie zákaziek na časti pre podporu konkurencie. Kategórie hodnotenia boli počet ponúk, koncentrácia dodávateľov, nástroje podporujúce súťaž, podiel verejných zákaziek na celkových nákupoch, pochybenia ÚVO, súťažné konanie, konzistentnosť konania.“

Kraj obstál dobre aj v kontrole Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ), ktorého pracovníci zistili väčšinu pochybení na úrovni formálnych a administratívnych záležitostí. Výraznejšou chybou bolo nakupovanie kamerového systému počas mimoriadnej situácie pre potreby zastupiteľstva, kde bol zapojený len uchádzač:

„Nákup kamerového systému CPS pre potreby zastupiteľstva“ v hodnote 11 800,00 eur s DPH (9900,00 eur bez DPH bol realizovaný ako zákazka s nízkou hodnotou, len na základe cenovej ponuky jedného dodávateľa bez oslovenia ďalších potenciálnych dodávateľov predmetu zákazky.“9 reakcií


Dopravný servis
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
00:43
Budatínska Lehota
Iné nebezpečenstvo
00:13
Strečno
Prekážka na ceste
22:11
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
21:54
Strážov
Jama na ceste
21:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia