Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

03 máj 2021 - 15:27

Žilinu čaká ďalšia výrazná rekonštrukcia ciest, chodníkov a ihrísk. Obnoviť chcú najmenej 8700 metrov štvorcových

Foto: Žilinu čaká ďalšia výrazná rekonštrukcia ciest, chodníkov a ihrísk. Obnoviť chcú najmenej 8700 metrov štvorcových
Foto: ilustračné

Do konca roka plánuje žilinská radnica zrekonštruovať najmenej 8700 metrov štvorcových miestnych komunikácií, chodníkov a ihrísk. Vyplýva to zo zverejnených podkladov k zákazke na asfaltovacie práce, v ktorej hľadá dodávateľa. Tak ako v minulosti, aj tentoraz súťažia stavebné firmy spôsobom najväčšieho dodaného počtu metrov štvorcových za stanovenú predpokladanú sumu na úrovni 550 tisíc eur vrátane DPH.

„Predmetom zákazky je realizácia vrchnej stavby - obrusnej vrstvy miestnych komunikácií, chodníkov a ihrísk na území mesta Žilina. Existujúci poškodený povrch (živičný kryt – miestami liaty asfalt, ale aj asfaltobetón) sa odstráni frézovaním celoplošne v hrúbke cca 50 mm, resp. 40 mm. Existujúci kryt sa očistí, pozametá, výškovo sa upravia poklopy kanalizačné a uzávery (plyn, voda). Nerovnosti podkladu, poškodené miesta (preliačiny, výtlky, rozpadnutý podklad, väčšie škáry a väčšie výškové rozdiely v podklade) sa vyplnia z asfaltového betónu. Po prevedení spojovacieho postreku modifikovanou asfaltovou emulziou sa realizuje obrusná vrstva v hrúbke 50 mm z AC 11 O; resp. Asfaltový betón AC8 O hr. 40 mm vrátane úpravy spoja. Súčasťou zákazky je tiež vybúranie a osadenie nového cestného bet. obrubníka do bet. lôžka na vybraných chodníkoch (aj na ležato – bezbariérová úprava). Je potrebné zabezpečiť odvoz a likvidáciu odpadu,“ stanovuje obstarávanie predmet zákazky.

Súčasťou je návrh technického riešenia a spracovania rozpočtov na jednotlivé upravované úseky s využitím jestvujúcich položiek. Z ciest by sa v rámci tejto zákazky opraví najmenej 4 000 metrov štvorcových v Starom meste, konkrétne na spojnici ulíc Veľká Okružná - Komenského - Romualda Zaymusa. Ďalšie miestne komunikácie zrenovujú v Bytčici na ulici Za kostolom a v Zástraní na ulici Do Magúr.

Nových chodníkov by sa mali dočkať obyvatelia častí Závodie a Bánová, presnejšie v úseku Závodského až Oslobodenia, na ulici Hlinská a Mateja Bela na Hájiku. Spolu opravia najmenej 2 360 metrov štvorcových chodníkov. V tejto konkrétnej zákazke plánuje mesto obnoviť ihriská na Predmestskej, Smrekovej a Berlínskej.

Lehota na predkladanie ponúk bola predĺžená až do zajtrajšieho dňa, lehota plnenia predstavuje 180 dní, čo znamená, že povrchy budú opravené ešte v tomto roku. Okrem priebežných opráv zo strany zmluvnej v spoločnosti Žilinské komunikácie a.s. takisto začala rekonštrukcia úsekov na ulici Nemocničná a Ľavobrežná, tieto realizuje Slovenská správa ciest.

Výrazná rekonštrukcia chodníkov a ciest v mestských častiach a na sídliskách prebiehala aj v minulom roku.198 reakcií


Dopravný servis
Budatínska Lehota
Iné nebezpečenstvo
00:13
Strečno
Prekážka na ceste
22:11
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
21:54
Strážov
Jama na ceste
21:27
Bratislavská
Policajná hliadka
21:11
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia