Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

26 apríl 2021 - 13:00

Len 23-ročný Peter Kuchár z Tepličky sa prebojoval na svetové majstrovstvá strongmanov v USA

Historicky prvé zastúpenie Slovenska na súťaži World’s Strongest Man sa podarilo vybojovať stále ešte len 23 ročnému Petrovi Kuchárovi z Tepličky nad Váhom pri Žiline. Mladý silák sa v novembri predstaví na floridskej Daytona Beach v kategórii do 90 kilogramov.

Krátko po zistení, že bude súčasťou svetovej elity silných mužov, nám prezradil, v čom spočíva krása jeho športu, aké sú na Slovensku podmienky a priblížil svoju motiváciu na nadchádzajúcu šampionáte.

V akej kategórii budete súťažiť?
Súťažiť budem v kategórii U90, čo je váhová kategória do 90 kilogramov.

Existuje v tomto športe niečo ako optimálny vek, kedy je súťažiaci najsilnejší?
Áno, myslím si, že optimálny vek je od 25 rokov do 35 rokov, kedy je človek na vrchole síl. Podľa toho sa ešte len blížim k svojim maximám.

Predstavte nám disciplíny, ktoré vás čakajú?
Bude ich celkom šesť, rozdelené sú do 3 dní a každý deň teda absolvujem dve disciplíny. Najskôr ma čakajú log press s váhou 133 kilogramov na počet opakovaní do jednej minúty a car walk 362 kilogramov na 15 metrov. Keďže týmto názvom nemusí laik úplne porozumieť, skúsim ich vysvetliť a priblížiť, o čo vlastne v tých disciplínach ide.

Log press je zdvíhanie závažia o priemere 30 centimetrov po celej dĺžke nad hlavu a car walk, ako už názov hovorí, je chôdza s kostrou automobilu na vzdialenosť 15 metrov. V druhom dni budem súťažiť v disciplínach deadlift ladder. Čo si môžu ľudia predstaviť ako štyri tyče o hmotnosti 224kg, 265kg, 288kg a posledná 306kg, ktoré musím zdvihnúť do 60 sekúnd na mŕtvy ťah.

Druhá v prostrednom dni bude carry & drag, tu budem behať s vrecom o hmotnosti 120kg na 15 metrov, následne sa vrátim naspäť odkiaľ som zobral to vreco a zdvihnem 124 kilový husafel a zanesiem ho, potom sa opäť vrátim na štart a zoberiem 50 litrový sud, s ktorým pobežím znova 15 metrov.

Foto: archív Peter Kuchár

Následne naložím všetko, čo som odniesol, na taký „záprah“ a odtiahnem to 15 metrov do cieľa. Na to celé budem mať 90 sekúnd. V poslednom dni, ktorý môžeme označiť za finále s účasťou len top 10 najlepších na svete, sa bude súťažiť v disciplínach sandbag toss. Ak sa tam dostanem, čaká ma prehadzovanie šiestich vriec do výšky 4,6 metra o hmotnosti od 11,3kg až do 22kg. Postupne sa bude váha závažia navyšovať. Posledná disciplína je asi najznámejšia - atlas stone, teda “kamene”. Vykladajú sa na platformy, ktorých je šesť, a vážia opäť postupne od 113kg do 170kg.

Aké sú vaše maximálne váhy v jednotlivých disciplínach, a ktorá je najlepšia?
Moje maximálne váhy sú super youk 400kg na 10metrov. Zdvih jednoručnej činky, jednou rukou o váhe 90kg nad hlavu. Mŕtvy ťah 311kg. Drep 250kg.

Kufre v každej ruke som odniesol 160kg na 10metrov. Axel press, zdvih veľkej činky o priemere 8cm nad hlavu, mám maximálny na úrovni 135kg. Ťažko povedať, ktorá disciplína je najlepšia, mňa bavia všetky, pretože milujem tento šport taký aký je.

Pomýšľate v Amerike na medailové umiestnenie alebo víťazstvo?
Určite pomýšľam, a chcem byť najsilnejší muž sveta. Chcem to vyhrať. Ale tam je to iný svet, na čo my nie sme zvyknutí. Cieľ je preto tento rok byť v top 10 kvôli tomu, že organizátori posielajú znova pozvánku na nasledujúci rok iba tejto desiatke najlepších.

Kde v Žiline trénujete?
Využívam domácu posilovňu, ktorú som si postupne vybavil pre svoje potreby.

Ako hodnotíte popularitu strongmanstva a podmienky pre prípravu?
U nás na Slovensku je hlavný šport hokej a futbal, pričom ostatným športom nie je venovaná taká pozornosť, akú by si možno zaslúžili. Podľa mňa je to veľmi atraktívny šport, aj divácky. Čo sa týka podmienok na prípravu, absentujú. Buď si ich daný športovec vytvorí sám alebo má jednoducho smolu. Pretože v bežných posilňovniach nechcú ľudí ako sme my, strongmanov. Klasické fitnescentrá totiž nie sú vybavené na tento šport.
932 reakcií


Dopravný servis
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
00:43
Budatínska Lehota
Iné nebezpečenstvo
00:13
Strečno
Prekážka na ceste
22:11
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
21:54
Strážov
Jama na ceste
21:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia