Dnes najčítanejšie
Bývalý župan Juraj Blanár neplánuje kandidovať na predsedu Žilinského samosprávneho kraja

21 apríl 2021 - 16:34

Mestskú lúku na Solinkách chce poslanec v Žiline zaradiť do chráneného územia Lesoparku

Foto: Mestskú lúku na Solinkách chce poslanec v Žiline zaradiť do chráneného územia Lesoparku
Foto: ilustračné - Peter Cibulka

Zrejme najdrahšia lúka na Slovensku, ktorú mesto Žilina zakúpilo za primátorovania Igora Chomu, môže byť už v najbližších dňoch schválená na zaradenie do obecného chráneného územia Lesoparku Chrasť. Navrhuje to poslanec Mestského zastupiteľstva v Žiline Peter Cibulka.

Práve jeho návrh je predložený na pondelkové zasadnutie zastupiteľstva, žiada v ňom o vyhlásenie územia s názvom Lesopark Žilina na ploche o rozlohe 88 hektárov. Keď sa pozemok na Solinkách kupoval za 2,5 milióna eur, nebolo vtedajším poslancom ani vedeniu jasné, aký bude ďalší postup a jeho využitie.

Kúpa mala slúžiť na ochranu jednej z posledných ucelených a lukratívnych plôch v Žiline so zeleňou. V minulosti samospráva komunikovala zámer využiť ho na rekreačné športovisko, za týmto účelom sa konal ešte v roku 2018 workshop. Územný plán v mieste pripúšťa výstavbu športoviska.

Časť obyvateľov je ale kategoricky proti akejkoľvek výstavbe a chce zachovať prírodný charakter pozemku. Práve to je cieľom poslanca, ktorý návrh predkladá.

Podľa jeho slov tu má vzniknúť dostatočne veľký zelený priestor, kde bude miesto pre dlhé pokojné prechádzky, kvitnúce lúky, vitálne lesné porasty aj individuálne športové vyžitie. Práve preto sú v návrhu načrtnuté územia aj na Bôriku, v blízkosti ktorých má podľa našich informácií vzniknúť individuálna bytová výstavba.

„Lesopark Chrasť a Bôrik predstavujú živé pľúca Žiliny, zvyšujú kvalitu ovzdušia, zachytávajú prach a škodliviny z dopravy, pomáhajú chladiť a tlmiť teplotné extrémy. Chránia urbanizované časti mesta pred negatívnymi prejavmi zmien klímy. V našom OZ Žiline – zelené mesto chceme, aby sa vyhlásením obecného chráneného územia s výmerou 88 ha aspoň sčasti kompenzovala strata plôch vegetácie, ktoré boli zastavané nákupnými centrami a nenahradené novými plochami mestskej zelene a aby aj v budúcnosti, napríklad pri stavbe cestného obchvatu, nedochádzalo k neprimeraným negatívnym zásahom do verejnej zelene,“ vysvetľuje Peter Cibulka.

Lúky na Solinkách sú podľa neho neoddeliteľnou súčasťou lesoparku, a nie len venčoviskom. V minulosti bol priestor odborníkmi navrhovaný ako okrskový park:

„Park, ktorý ma slúžiť, aby sa príroda dostala bližšie k sídlisku a nie aby sa výstavba zahryzla ešte hlbšie do lesoparku a oklieštila ho na scvrknutú múmiu. Každá výstavba musí rešpektovať územný plán. Cez lúky vedie biokoridor miestneho územného systému ekologickej stability a rešpektovanie biocentier a biokoridorov v meste znamená nestavať v nich alebo v ich bezprostrednej blízkosti,“ dodal Cibulka.

V blízkosti mestskej lúky vlastní parcely aj podnikateľ George Trabelssie, ďalší o výmere 22 400 metrov sa objavil na predaj na realitnom portáli. Medzi prípustné funkcie patrí podľa inzerátu aj budovanie plôch ihrísk , peších alebo cyklistických chodníkov. 

Zelenou farbou navrhovaná plocha obecného chráneného územia. Zdroj: zilina.sk


494 reakcií


Dopravný servis
Na Horevaží
Práca na ceste
16:42
Hlavná, Bytčica
Práca na ceste
16:38
Svedernik
Kolóna
16:38
Hričovská
Kolóna
16:37
Na Horevaží
Kolóna
16:30
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia