Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

13 apríl 2021 - 14:32

Kvôli spadnutému bralu v Tiesňavách musia prijať ďalšie opatrenia, zrealizuje sa aj geologický prieskum

V sobotu 3. apríla 2021 došlo v ranných hodinách na ceste medzi obcou Terchová a Vrátnou dolinou k zrúteniu časti skalného brala. Jediné cestné spojenie prechádzajúce cez časť Tiesňavy tak zostalo po dobu niekoľkých hodín neprejazdné.

V súvislosti s mimoriadnou situáciou a zosuvom skál dnes zasadal v Terchovej krízový štáb. Informuje o tom poslanec Národnej rady Slovenskej republiky Milan Laurenčík na sociálnej sieti.

Rokovania sa zúčastnili zástupcovia Žilinského samosprávneho kraja, obce Terchová, Okresného úradu v Žiline, Správy ciest ŽSK, Správy Národného parku Malá Fatra, Hasičského a záchranného zboru, Horskej záchrannej služby Malá Fatra, Urbáru Terchová a geológovia.

„Prítomní zhodnotili mimoriadnu situáciu a prijali neodkladné opatrenia na zabezpečenie bezpečnosti v danej lokalite. Budú sa realizovať príkazmi starostu na nutné okamžité práce a žiadosťou na Ministerstvo životného prostredia a zabezpečenie komplexného geologického prieskumu v Štátnom geologickom ústave Dionýza Štúra,“ spresnil M. Laurenčík.


Na základe vykonaného prieskumu podnikne krízový štáb ďalšie kroky. Cieľom je zistenie bezpečného priechodu do Vrátnej doliny po ceste cez Tiesňavy, ktorú spravuje Správa ciest Žilinského samosprávneho kraja.

V posledných týždňoch ide o druhý prípad zosuvu skalného brala, ku ktorému došlo na území Žilinského kraja. Popadané skaly spôsobili komplikácie aj na Orave, kde obyvatelia jazdiaci autami musia kvôli uzavretej ceste absolvovať obchádzku takmer 30 kilometrov.

K zrúteniu skalného masívu došlo na prístupovej ceste do Vrátnej aj v roku 2019. Miesto nestabilného skalného brala sa nachádzalo približne 50 metrov nad cestou. Kompetentní vtedy prijali viaceré opatrenia, aby sa zamedzilo ďalšiemu riziku.

28 reakcií


Dopravný servis
Strečno
Jama na ceste
19:30
Strečno
Iné nebezpečenstvo
19:25
Horný Hričov
Kolóna
19:14
Strážov
Kolóna
19:11
Priemyselná
Jama na ceste
19:10
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia