Dnes najčítanejšie
FOTO + VIDEO: V rozšírenej križovatke diaľnic D1 a D3 pokladajú asfalt, uzávierky potrvajú do 23. mája

12 apríl 2021 - 16:14

Mesto Žilina zriadilo dodatočné odberné miesta naposledy, kapacity posilňovalo 11 víkendov po sebe

Foto: Mesto Žilina zriadilo dodatočné odberné miesta naposledy, kapacity posilňovalo 11 víkendov po sebe
Foto: Mesto Žilina

Žilinská samospráva nebude počas nasledujúcich víkendov od 17. apríla naďalej posilňovať možnosti antigénového testovania na ochorenie COVID-19. Doteraz tak robila prostredníctvom dočasných odberných miest zriadených na tento účel počas víkendov.

Rozšírením kapacít permanentných mobilných odberných miest v meste sa dodnes vytvorili dostatočné možnosti na priebežné testovanie obyvateľov na ochorenie COVID-19.

Od soboty 10. apríla funguje v Žiline nové stále mobilné odberné miesto na Hollého ulici 66 (v budove bývalej základnej školy), ktoré prevádzkuje mesto v spolupráci so žilinským Územným spolkom Slovenského Červeného kríža.

Pre verejnosť je k dispozícii od pondelka do soboty v čase od 9.00 do 13.00 hod. a od 13.30 do 17.30 hod. Odberné miesto sa nachádza v lokalite s dobrou dopravnou dostupnosťou na osobnom automobile, je teda vhodné aj pre imobilných záujemcov o antigénové testovanie.

Mestské miesta odhalili troch nakazených

V Žiline sa s posilnenými kapacitami testovalo aj uplynulý víkend. Okrem obvyklej ponuky permanentných odberných miest boli počas víkendu od 10. do 11. apríla pre záujemcov o testovanie na ochorenie COVID-19 k dispozícii ešte ďalšie dve odberné miesta, ktoré zriadila žilinská samospráva.

Pracovali v nich celkom štyri odberné tímy, dve miesta poskytli možnosť objednať sa na termín testovania elektronicky vopred. Otestovať sa počas víkendu napokon prišlo 4 903 ľudí, antigénový test vyšiel pozitívne u 3 z nich (0,061 %).

V piatok 9. apríla mali ľudia možnosť využiť odberné miesta v Trnovom a Bytčici, ktoré taktiež prevádzkovalo mesto v spolupráci s obcou Višňové. V Trnovom bolo otestovaných 354 ľudí, v Bytčici 368, na žiadnom z miest nebol zaznamenaný prípad ochorenia COVID-19.

Ľudia majú možnosť využiť trvalé MOMAG-y

V Žiline je dostupných 11 mobilných odberných miest na antigénové testovanie (MOMAG). Prevádzkujú ich súkromné spoločnosti, no aj žilinská nemocnica, dve miesta zriadilo mesto v spolupráci so žilinským Slovenským Červeným krížom.

Odberné miesta sú otvorené počas celého pracovného týždňa, deväť miest je k dispozícii aj v sobotu a päť miest aj v nedeľu. Na väčšinu miest je potrebná elektronická registrácia vopred.

Odberné miesta mesta Žilina na Hornom Vale 24, na Hollého ulici 66 a jeden tím vo Fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline testujú aj bez objednávania. Denne aktualizovaný zoznam permanentných odberných miest s časom fungovania a kontaktnými údajmi je k dispozícii na internetovej stránke ministerstva zdravotníctva.

Najvyššia pozitivita bola v prvej polovici marca

Mesto Žilina od januára usporiadalo celkom 11 testovacích víkendov, počas ktorých sa pracovalo v 162 odberných miestach. Celkovo sa na ochorenie COVID-19 testovalo v Žiline 21 dní.

Na zabezpečení testovania sa podieľalo 959 ľudí, z toho 121 koordinátorov, 486 administratívnych pracovníkov a 324 zdravotníkov, ktorým organizačne vypomáhalo 28 správcov budov. Do odberných miestností prišlo 124 939 občanov, pozitívny test vyšiel u 541 z nich.

Najvyššia percentuálna miera pozitivity bola zaznamenaná v prvých troch marcových týždňoch v rozpätí od 0,61 do 0,67 %, najnižšia uplynulý víkend (0,061 %). Odberné miesta navštevovali aj obyvatelia z iných miest a okresov, v priemere to bolo 12 % z celkového počtu otestovaných. 

 

 

 

 

 

 

 

 19 reakcií
Zdroj: Mesto Žilina


Dopravný servis
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
00:43
Budatínska Lehota
Iné nebezpečenstvo
00:13
Strečno
Prekážka na ceste
22:11
Budatínska Lehota
Policajná hliadka
21:54
Strážov
Jama na ceste
21:27
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina


Program nie je dostupný.

Najbližšie podujatia