Dnes najčítanejšie
Bohumil pokosí ručne každé ráno jednu nebezpečnú križovatku v Žiline

18 marec 2021 - 12:14

Kia pri Žiline preruší v piatok výrobu v dôsledku globálneho nedostatku čipov

Foto: Kia pri Žiline preruší v piatok výrobu v dôsledku globálneho nedostatku čipov
Foto: ilustračné

Celosvetová kríza s polovodičmi zasahuje aj do automobilového priemyslu, výnimkou nie sú ani fabriky na Slovensku. V piatok 19. marca 2021 pristúpia Kia Motors Slovakia (KMS) v Tepličke nad Váhom pri Žiline k odstaveniu výroby. K podobnému kroku musela pristúpiť aj továreň Stellantis v Trnave cez víkend.

Svetové automobilky reagovali na vrchole pandémie v minulom roku krátením objednávok na čipy do svojich výrobkov, dôvodom boli pesimistickejšie predpovede spotrebiteľského záujmu o vozidlá. V dôsledku toho výrobcovia presmerovali dodávky do iných odvetví, kde záujem o polovodičové výrobky vzrástol.

Žilinská Kia zatiaľ dokáže fungovať v štandardnom režime, opatrenie na piatok je prvým. Situáciu ohľadom polovodičov fabrika sledujeme a spolupracuje s dodávateľmi s cieľom udržať stabilnú výrobu.

„Aj vďaka viacerým aktívnym a preventívnym opatreniam sa nám darí fungovať v štandardnom režime. Jednodňové prerušenie výroby v závode Kia Motors Slovakia v piatok 19.3. bolo navrhnuté z dôvodu nestabilnej situácie na automobilovom trhu,“ uviedol Tomáš Potoček zo spoločnosti KMS.

V roku 2020 vyrobili zamestnanci Kie v závode v Tepličke nad Váhom 268 200 kusov automobilov, čo je o 22 percent menej ako v roku 2019. Pokles výroby oproti rekordnému roku má na svedomí koronakríza. 


 

 

 
387 reakcií


Dopravný servis
Nemocničná
Práca na ceste
22:00
Cesta I/64
Prekážka na ceste
21:13
Košická
Práca na ceste
20:42
Strečno
Kolóna
20:24
Mojšova Lúčka
Kolóna
20:14
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia