Dnes najčítanejšie
AKTUÁLNE: Od pondelka je okres Žilina v červenom stupni, s ním aj Bytča a Martin

17 marec 2021 - 09:13

Budatínsky hrad dnes zasvieti na zeleno, symbolizovať bude priateľstvo s Írskom

Foto: Budatínsky hrad dnes zasvieti na zeleno, symbolizovať bude priateľstvo s Írskom
Foto: Považské múzeum v Žiline

Dnes 17. marca 2021 pripadá na kultúrny a náboženský sviatok Deň svätého Patrika, pri tejto príležitosti sa zafarbí na zeleno už po druhýkrát aj Budatínsky hrad v Žiline. Považské múzeum v Žiline ho zahalí do zelenej na znak priateľstva a spolupráce s Írskom a írskymi občanmi.

Iniciatíva Global Greening vznikla v roku 2009 a odvtedy jej popularita rastie, každý rok sa zahaľujú dominanty vo svetových metropolách. Oslavy sviatku sú spojené so zelenou - írskou národnou farbou. Deň sv. Patrika ako patróna Írska patrí medzi najrozšírenejšie sviatky na svete a oslavuje sa po celom svete.

A to aj napriek tomu, že oficiálne sviatkom vo väčšine krajín nie je. V Írsku, Severnom Írsku a častiach ďalších zemí, kde je silná írska komunita, je v tento deň štátny sviatok. 17. marec je dňom úmrtia misionára Patrika, pôsobiaceho v druhej polovici 5. storočia.

Vo svete sa do zelenej zahalili rôzne dominanty, napríklad Koloseum v Ríme, budova Opery v Sydney či šikmá veža v Pise. U nás na zeleno zasvietila pred rokom budova Banky Žilina.

 


Dopravný servis
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
23:23
Mojšova Lúčka
Policajná hliadka
23:12
Hričovská
Policajná hliadka
21:59
Strečno
Prekážka na ceste
21:28
Na Horevaží
Prekážka na ceste
21:24
Zobraziť aktuálne hlásenia
Program kina
Najbližšie podujatia